Montaż Forniru Kamiennego - krok po po kroku

Montaż Forniru Kamiennego - krok po po kroku

Montaż Forniru Kamiennego - krok po po kroku

Wybór forniru kamiennego 

Wybierz rodzaj forniru kamiennego który najbardziej Ci się podoba. Zwróć uwagę które barwy dominujące najbardziej podobają ci się w danym rodzaju arkuszy i będą pasowały do ogólnego wystroju pomieszczenia. Przy wyborze pamiętaj że fornir kamienny to kamień naturalny, i tak jak w przyrodzie tak i w materiałach dekoracyjnych nie ma dwóch takich samych arkuszy. 

Pomiar oklejanej powierzchni

Zmierz długość i wysokość elementu lub ściany którą chciałbyś pokryć fornirem kamiennym. Od wyniku wyrażonego w m2 odejmij wszystkie otwory na których tapeta nie będzie umieszczana. Mówimy tutaj np o oknach, drzwiach itp. Uzyskany wynik to liczba m2 materiału która powinieneś zamówić. Na wszelki wypadek do wartości końcowej można doliczyć 5% nadwyżki tak aby mieć pewność że niczego nie zabraknie. 

Przygotowanie niezbędnych narzędzi

  • nożyce do blachy / szlifierka kątowa
  • klej do forniru
  • impregnat
  • poziomica
  • papier ścierny
  • grunt do ściany
  • suchy wałek do farby z rączką

Przed rozpoczęciem montażu warto przygotować wszystkie niezbędne narzędzia które ułatwią pracę. Dopasowanie fornirów kamiennych zwykle wykonuje się poprzez cięcie arkusza za pomocą nożyc do blachy lub szlifierki kątowej

Cięcie forniru kamiennego

Odpowiednio docięte elementy przyklejane są do powierzchni przy użyciu specjalnych szybkoschnących klejów na bazie  MS polimeru.

Dla zabezpieczenie okładziny kamiennej po jej przyklejeniu warto użyć impregnatu który ochroni naszą okładzinę kamienną przed działaniami warunków atmosferycznych.

Papier ścierny przyda się to oszlifowania dociętych powierzchni arkuszy kamiennych.    

Przygotowanie powierzchni pod montaż forniru kamiennego

Przed montażem arkuszy z forniru kamiennego bardzo ważne jest czyszczenie oraz odtłuszczenie powierzchni, na której zamierzamy nakładać arkusze forniru. W niektórych przypadkach aby zwiększyć wiązanie kleju należy dodatkowo zastosować grunt głęboko penetrujący

W zależności od używanego kleju może być konieczne przygotowanie tylnej strony arkusza forniru kamiennego poprzez szlifowanie lub przetarcie w celu odsłonięcia włókna szklanego. 

Cienkie forniry można również montować bezpośrednio na betonie lub ścianie pokrytej zaprawą, najpierw należy je jednak odpowiednio oczyścić i zagruntować 

Sugerujemy, aby każdy arkusz był suchy i pasował dokładnie tam, gdzie zostanie zamontowany. Przed montażem przymierz arkusze i ponumeruj je odpowiednio tak aby późniejsza praca szła gładko i bez komplikacji. Jeśli fornir wymaga docięcia zrób to przed montażem. Użyj do tego nożyc do metalu lub szlifierki kątowej z ostrzem do kamienia. 

Klejenie forniru kamiennego

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, niezbędny klej do montażu forniru kamiennego to jednokomponentowy elastomer na bazie MS polimeru

Zwykle można go kupić w tubkach do wyciskania ręcznego lub maszynowego. Aplikacja powinna następować na tylną część arkusza po obwodzie oraz przez środek. Dla uzyskania najlepszego efektu klej należy rozprowadzić po całej powierzchni przy użyciu packi zębatej

Średnie wykorzystanie kleju to ok 1 kg na m2 powierzchni. 

W przypadku zabrudzenia klejem powierzchni kamienia, należy zaczekać aż klej wyschnie a następnie usunąć go ręcznie.

Dla bezpieczeństwa należy pamiętać o wentylowaniu pomieszczenia w którym będziemy nakładać klej. 

klejenie forniru kamiennego

Dociskanie forniru

Po przyłożeniu arkusza do ściany należy pozbyć się spod spodu powietrza oraz równomiernie docisnąć do powierzchni ściany. Aby tego dokonać możemy wykorzystać wałek malarski i ruchami do krawędzi forniru odprowadzać pozostałości powierza. 

Przy tej czynności należy pamiętać aby nacisk był równomierny i niezbyt mocny. Zbyt mocne dociskanie wałka spowoduje wyciek kleju spod arkusza.

Dociskanie forniru

Spoinowanie forniru kamiennego

Odpowiednio dopasowane kawałki forniru kamiennego w większości przypadków kleimy na “styk” Oznacza to że przykładamy arkusze tak blisko siebie że łączymy je ze sobą bokami.

Można również łączyć fornir kamienny cienką fugą pod kolor kamienia. Sugerujemy jednak zabezpieczyć wcześniej boki arkusza taśmą malarską aby nie pobrudzić ich podczas prac wykończeniowych.

spoinowanie fugowanie forniru

 

Impregnowanie forniru kamiennego

Arkusze z forniru można dowolnie impregnować środkami do zabezpieczenia łupka kamiennego. Odpowiednio dobrany impregnat zabezpiecza powierzchnię forniru przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi w tym promieniami UV oraz działaniami mechanicznymi. 

Przed impregnowaniem całości forniru kamiennego, sugerujemy przeprowadzenie próby na małym kawałku. Pozwoli to wstępnie ocenić czy efekt jest zadowalający.

DODATKOWE PORADY

Bezpieczeństwo i środki ostrożności:

Podczas pracy z cienkim elastycznym fornirem kamiennym należy zachować środki ostrożności ponieważ zbudowany jest z włókna szklanego na tylnej stronie arkuszy. Dlatego ZAWSZE używaj odpowiednich rękawiczek, okularów i maski przeciwpyłowej podczas cięcia arkuszy. Jeśli używasz piły, pamiętaj aby zawsze zabezpieczyć skórę, oczy i płuca przed pyłem z włókna szklanego. Sugerujemy aby wszelkie prace cięcia odbywały się na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

  Montaż forniru kamiennego na starych płytkach 

Fornir kamienny posiada dodatkową zaletę. Jeśli chciałbyś go montować na ścianie na której znajdują się stare płytki kamienne lub ceramiczne, pamiętaj że nie musisz ich zdzierać

Elastyczny fornir z kamienia  naturalnego możesz zamontować wprost na starą ścianę z kafelkami. Zaoszczędzisz w ten sposób sporo czasu na proces oczyszczania powierzchni oraz sprzątania. Przyczynisz się również do ochrony środowiska ponieważ nie wygenerujesz dodatkowych odpadów budowlanych które gdzieś należy finalnie składować. 

Montaż forniru kamiennego na drzwiach

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, fornir kamienny to uniwersalny produkt wykończeniowy, a kresem jego zastosowań jest tylko wyobraźnia inwestora. Jednym z ciekawszych pomysłów na wykorzystanie elastycznych paneli z kamienia naturalnego jest przyklejenie ich do drzwi w naszym mieszkaniu, tworząc spójną całość ze ścianą lub indywidualny element dekoracyjny. 

fornir-kamienny-na-drzwiach

Aby dokonać takiego zabiegu należy odpowiednio przygotować powierzchnię na której będziemy pracowali. Część drzwi na którą będziemy nakładali klej powinna  być dokładnie oszlifowana papierem ściernym, a następnie oczyszczona oraz odtłuszczona. Taki zabieg przygotowawczy umożliwi silne połączenie kleju z naszym fornirem. 

W następnej kolejności docinamy odpowiednie kawałki forniru w zależności od efektu końcowego jaki chcemy uzyskać. W sprzedaży są forniry o dużych rozmiarach, oznacza to że jeden arkusz może pokryć całą powierzchnię drzwi. Możemy również zdecydować się na kilka mniejszych kawałków. Uzyskamy w ten sposób efekt ułożonych płytek.

Fornir kamienny to jedyny produkt z kamienia naturalnego którego możemy użyć w przypadku takich prac wykończeniowych.

Jest lekki - jeden arkusz 122x61 cm waży ok 1.5 kg. Dodatkowo jest elastyczny oraz niezwykle cienki - ok 2mm grubości. Wszystkie te cechy sprawiają że może być stosowany na drzwiach oraz wszystkich innych elementach których nie możemy nadmiernie obciążać. 

Po przygotowaniu arkuszy nakładdamy na fornir specjalny klej na baze MS polimeru oraz rozprowadzamy go po całej powierzchni pacą zębatą. Staramy się umieścić klej równomiernie na całej powierzchni arkusza kamienia. 

Po przyklejeniu forniru do drzwi, suchym wałkiem malarskim ze stałym naciskiem dociskamy panel do drzwi. Pozwoli to na rozprowadzenie kleju oraz pozbycie się bąbelków powietrza. Ruch wałkiem wykonujemy od środka do zewnętrznej krawędzi arkusza.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na fornir kamienny ➡️

przewiń do góry do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl