Domowe sposoby na usunięcie zabrudzeń z kamienia naturalnego

Domowe sposoby na usunięcie zabrudzeń z kamienia naturalnego

Domowe sposoby na usunięcie zabrudzeń z kamienia naturalnego

Większość z nas używa środków do czyszczenia renomowanych firm, w które możemy zaopatrzyć się w dobrych sklepach. Jednak nie zawsze możemy im zaufać. Wówczas z pomocą przychodzą nam domowe sposoby, na przygotowanie mieszanek, które usuną zabrudzenia. Do czyszczenia jest jednak wiele powierzchni jak np.: marmur, gres, kamień naturalny czy klinkier. Oto jak przywrócić im dawną czystość i blask, bez korzystania z silnych, chemicznych środków. 

Jak usunąć zabrudzenia w przypadku podłogi z gresu?

Nie da się ukryć, że na gresowych powierzchniach dość łatwo mogą powstawać rdzawe przebarwienia, plamy od roślin czy nawet wapienny osad. Wówczas możemy je łatwo usunąć, przy pomocy szczotki, namoczonej w wodzie z amoniakiem, a także krochmalem. Jednak należy pamiętać, że te substancje mogą mieć nieprzyjemny zapach, należy je więc spłukać, najlepiej dokładnie zwykłą wodą.

Domowe sposoby na wyczyszczenie marmuru

Jak wiadomo, marmur ma porowatą powierzchnię, dzięki temu wszelkie drobinki i zabrudzenia, przywierają do niego niezwykle łatwo. Nie przydadzą nam się szczotki z twardym włosiem. Mogą one tylko i wyłącznie podrażnić. Warto wykorzystać miękkie ściereczki, najlepiej z mikrofibry. Dodatkowo użyjmy roztworu wody i płynu do naczyń. Co jeśli plamy nie chcą zejść?. Wówczas wypróbujmy pastę, którą przygotujemy z sody oczyszczonej, a także rozcieńczonej wody utlenionej. Uwaga jednak, by roztwór ten nie był zbyt silny, ponieważ może spowodować przebarwienia.

Czym wyczyścić płytki klinkierowe?

Do płytek kinkietowych, z łatwością przyklejają się piach, kurz czy inne zabrudzenia. Zwykle są one suche i łatwe do usunięcia. Do płytek kinkietowych użyjmy więc myjki ciśnieniowej, a także suchego lodu. Zabrudzenia, które wydają się bardziej oporne, wyczyścimy przy pomocy roztworu płynu do naczyń i wody. Warto także wykorzystać amoniak. Tak przygotowaną miksturę, wcieramy w klinkier, a następnie pozostawiamy na jakieś 20 minut. Następnym krokiem, jest dokładne spłukanie przy pomocy wody. Jeśli zależy nam na silniejszym działaniu roztworu, możemy dodać sól kuchenną, jednak może powodować ona odbarwienia.

Czyszczenie kamienia naturalnego

Kamień naturalny wymaga dość dokładnego i systematycznego czyszczenia. Nie jest tajemnicą, że osadzają się na nim zabrudzenia, które zaburzając proces oddychania tworzywa, mogą prowadzić do jego zniszczenia i defektów. Zwykle osady naniesione są przez wiatr i deszcz. Zwykle możemy usunąć je przy pomocy myjki i wody. Jednak zdarzą się tłuste plany np. z oleju czy sadzy. Wówczas wykorzystajmy benzynę ekstrakcyjną, a także miękką ściereczkę. Co jeśli kamień pokryje się plamami, najczęściej z soli?. Najlepszym rozwiązaniem będą okłady z ligniny i wody destylowanej. Umieszczamy je bezpośrednio na plamie, a następnie pozostawiamy do wyschnięcia, chroniąc tym samym przed promieniami słonecznymi.

przewiń do góry do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl