Łupek - elewacja z kamienia

Łupek - elewacja z kamienia

Łupek - elewacja z kamienia

Oryginalne sposoby na elewację z kamienia naturalnego – łupek

Płytki kamienne z łupka względu na swoje bardzo uniwersalne zastosowanie i oryginalną estetykę wizualną staje się coraz popularniejszym materiałem kamieniarskim. Łupek kamienny – bo o nim mowa – to surowiec, który pozyskuje się w kopalniach odkrywkowych. Zróżnicowana faktura kamienia czyni go niezwykle oryginalnym elementem dekoracyjnym, który można wykorzystać m.in. do zewnętrznych elewacji na budynkach. Płytki z łupka z powodzeniem posłużą również, jako materiał na kamienną posadzkę lub np. do obłożenia kominka – kamień doskonale akumuluje ciepło!

Elewacja z kamienia z łupka – zalety

Płytki na elewację z łupka w głównej mierze wykorzystywane są na elewacjach zewnętrznych budynków oraz murach okalających posiadłości. Łupek kamienny zyskał swoją popularność głównie ze względu na właściwości estetyczne, aczkolwiek nie można zapominać, że to także materiał, który zapewnia bardzo korzystne technikalia płytki. Łupek przykleja się bezpośrednio na ocieplenie budynków – do przytwierdzenia płytki do wysokości 3 metrów wystarczy sam klej. Warto dodać, że gładką powierzchnię zewnętrzną kamienia bardzo łatwo utrzymać w czystości – tak jak w przypadku każdego innego kamienia naturalnego, płytki z łupków również trzeba poddawać regularnej impregnacji. Konserwacja uodparnia strukturę na zagrożenia płynące ze strony warunków atmosferycznych, różnic temperaturowych lub np. kwaśnych deszczy. Czasami impregnację stosuje się również po to, by nadać płytkom wygląd mokrego kamienia, szczególnie dobrze efekt ten prezentują płytki Deoli Green, które po takim zabiegu jeszcze bardziej ukazują swoją zieloną barwę.

panel-scienny-lupek-stackstone-black

Łupek Stackstone Black - Łupek Czarny 

Łupek kamienny – rodzaje

Łupek kamienny występuje w dwóch odmianach – matowy jak płytki Black Slate lub kwarcytowy np.płytki Łupek Silver Shine. W drugim przypadku surowiec posiada domieszkę kwarcytu. Takie naturalne rozwiązanie sprawi, że w słoneczny dzień elewacja naszego budynku będzie mienić się odbijając światło, co z pewnością zapewni bardzo oryginalny efekt wizualny. Jeśli chodzi już o konkretne rodzaje, to różnicowanie odbywa się w oparciu o fakturę płytek na elewację z łupków. Dostępnych jest ponad 20 wariantów, wśród których znajdziemy m.in.

  • Łupek California Gold (bogata paleta barw, na którą składają się odcienie srebra, złota, brązu, szarości oraz rdzawych wstawek);
  • Copper (eleganckie połączenie złota i miedzi wyrażone w bardzo naturalnym stylu);
  • Indian Autum (nawiązanie do jesiennych kolorów, które w ostatnim czasie wyznaczają trendy dekoracyjne na całym świecie);
  • Płytki Silver Gray (elegancki kolor podkreśli nowoczesny charakter wnętrza);

jak również wiele więcej typów, których wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od wizji właściciela, ale także dopasowania do innych elementów wchodzących w skład aranżacji dekoracyjnej.

lupek-deoli-green

Łupek Deoli Green 30x10cm

Płytki z Łupka - wiele możliwości zastosowań   

To, jaką formę przyjmie elewacja z łupka kamiennego, zależy od możliwości budowlanych, ale także wizji projektanta. Szeroka paleta zastosowań kamienia naturalnego pozwala na dużą dozę fantazji oraz kombinacji elementów, z którymi połączona będzie płytka. Łupek doskonale imituje naturalne wzorce związane ze stylem architektury z kamienia, dlatego świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie budynki dekorowane są np. w oparciu o styl gotycki, romański itp. Mimo wszystko kamień potrafi być również nowoczesny! Płytki elewacyjne z łupka to z pewnością bardzo efektowne rozwiązanie, które nada całej budowli wyraźnego charakteru, który jednak nie przytłumi progresywnego designu.  

Szeroki wybór płytek z łupka z pewnością pozwoli trafić w gust wszystkich tych, którzy zdecydowali się na taką formę elewacji. Pamiętajmy, że kamień można wykorzystać również wewnątrz – ściany częściowo pokryte eleganckimi płytkami kamiennymi z pewnością pozytywnie wpłyną na całościowy wystrój wnętrza, a pomieszczenia nabiorą zupełnie nowego wyglądu.    

lupek-silver-shine

Łupek Silver Shine 30x10 cm 

przewiń do góry do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl