Montaż kamienia dekoracyjnego wewnętrznego oraz zewnętrznego

Montaż kamienia dekoracyjnego wewnętrznego oraz zewnętrznego

Montaż kamienia dekoracyjnego wewnętrznego oraz zewnętrznego

 

 

 

 

Montaż kamienia dekoracyjnego

wewnętrznego oraz zewnętrznego

  instrukcja krok po kroku 

 

Montaż kamienia dekoracyjnego na elewacji Twojego domu lub na ścianie wewnętrznej jest znacznie łatwiejszy niż może się to wydawać na pierwszy rzut oka! 

 

Oczywiście, pomimo tego nie zachęcamy do samodzielnego działania każdego, kto tylko ma dostęp do internetu i miał możliwość przeczytać ten poradnik. Po prostu nie każdy może być najlepszy w każdej dostępnej dziedzinie życia. Ponadto, przy tak ważnych pracach wykończeniowych, mimo wszystko najlepiej polegać na doświadczeniu fachowej ekipy. Czasami wystarczy żebyś miał ogólne pojęcie o technice montażu kamienia naturalnego. Samo to pozwoli na swobodniejszą rozmowę z ekipa wykończeniową. 

 

Jeśli jednak zdecydowałeś się przykleić kamień dekoracyjny samodzielnie służymy pomocą! :) 

 

Przed  W trakcie  Prace zakończone 

 

Przygotowanie do montażu kamienia dekoracyjnego

czyli kupujemy narzędzia oraz materiały 

 

Przygotuj odpowiednie narzędzia. Pamiętaj - im lepszy sprzęt wybierzesz w swoim sklepie budowlanym, tym łatwiej będzie przeprowadzić późniejsze prace. Nie zachęcamy Cię oczywiście do zakupu produktów z najwyższej półki. Sugerujemy tylko abyś wybierał produkty dobre jakościowo. Oszczędzanie na tym etapie odbije się na całości późniejszego zadania. 

 

Narzędzia niezbędne do pracy podczas układania kamienia dekoracyjnego • Piła do kamienia naturalnego lub płytek ceramicznych - narzędzie niezbędne podczas układania kamienia dekoracyjnego. Podczas prac wykończeniowych zawsze będzie konieczność docięcia jakiś elementów na wymiar. Dodatkowo piła do płytek z regulowanym ostrzem do 45 stopni pozwoli na precyzyjne docięcie narożników. Wszystkie te prace wykonasz również z pomocą szlifierki kątowej ze specjalnym ostrzem do kamienia. Jej obsługa wymaga większej wprawy oraz preczycji. 
 •  Poziomica - podczas układania elewacji kamiennej niezbędne będzie wyznaczenie pionu paneli kamiennych. Nie obawiaj się - przeważnie wystarczy dokładnie wyznaczyć poziom najniższej warstwy naszej elewacji kamiennej. Reszta będzie już opierała się na niej, co za tym idzie - będzie trzymała wyznaczony poziom.

 

 • Paca do kleju - wybierz pacę z grzebieniem, tylko równomierne rozprowadzenie kleju na panelu kamiennym umożliwi trwałe wiązanie oraz zagwarantuje że kamień nie odpadnie po kilku sezonach. Unikaj nakładania kleju plackami! 
 • Pędzel lub wałek do gruntowania ściany. Przed przyklejeniem kamienia dekoracyjnego ściana powinna zostać zagruntowana. Dzięki temu klej lepiej zwiąże, a sama ściana będzie mniej sypka. Również dzięki tym narzędziom impregnujemy kamień naturalny. Impregnat do kamienia można nakładać pędzlem, wałkiem lub natryskowo. 
 • Wiaderko z wodą i gąbka - nie zapominajmy o utrzymaniu czystości na panelach kamiennych. Podczas klejenia i montażu kamienia dekoracyjnego możemy pobrudzić jego elementy. Ważne jest aby usuwać wszelkie zabrudzenia zanim klej wyschnie.

Materiały potrzebne do montażu kamienia elewacyjnego

czyli co kupić, aby zrobić elewację kamienną   • Kamień naturalny - czyli główny bohater naszych prac wykończeniowych. To od Ciebie zależy jaki rodzaj kamienia dekoracyjnego wybierzesz. Nasza hurtownia kamienia naturalnego Kamienne Wnętrza oferuje szeroką ofertę paneli dekoracyjnych. Zrób sobie coś pysznego do picia, zarezerwuj trochę czasu i wybierz taką elewację kamienną która podoba Ci się najbardziej: 

https://kamiennewnetrza.pl/kamien-dekoracyjny

 • Klej do montażu elewacji kamiennej czyli jaki klej do kamienia naturalnego - pamiętaj aby wybrać specjalny biały  klej do montażu kamienia naturalnego. Inne rodzaje kleju, na przykład tańsze do płytek ceramicznych lub z dodatkiem wapnia, mogą powodować odbarwienia na powierzchni kamienia naturalnego. W naszym sklepie internetowym Kamienne Wnętrza, prócz kamieni dekoracyjnych, znajdziesz również odpowiedni, wysokogatunkowy klej do kamienia naturalnego.
 • Grunt - stosowany do powierzchni na której klejone będą nasze panele kamienne. Wiąże on luźne frakcje ściany oraz sprawia, że znacznie lepiej trzyma się do niej klej. 
 • Impregnat do kamienia - jaki impregnat do kamienia naturalnego - jeśli chcesz aby Twoja elewacja kamienna przez lata pozostała w takim samym stanie jak w dniu w którym ją zamontowałeś - użyj impregnatu. Chroni on Twoje panele kamienne przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych oraz zabrudzeniami. Zapytaj o odpowiedni impregnat naszego eksperta - z chęcią doradzimy :) 

Montaż kamienia dekoracyjnego

Czyli jak krok po kroku powstaje kamienna elewacja

 

KROK 1 

Przygotowanie powierzchni pod montaż kamienia naturalnego

Upewnij się, że powierzchnia ściany nie posiada żadnych ubytków oraz jest gładka. Następnie oczyść ścianę, np. pędzlem lub ściereczką. Pozbędziesz się w ten sposób kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Następnie skorzystaj z narzędzi do gruntowania powierzchni przed montażem kamienia naturalnego. Pisaliśmy o nich wyżej. 

Nanieś grunt na ścianę szerokim pędzlem lub wałkiem. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta opisanymi na opakowaniu

 

KROK 2 

Przygotowanie opakowań z  kamieniem dekoracyjnym przed montażem 

Przygotuj przy ścianie kilka otwartych pudełek z kamieniem elewacyjnym. 

 

UWAGA - bardzo ważne jest to, abyś przy montaży kamienia dekoracyjnego wybierał kamień ze wszystkich pudełek!

Oznacza to, że układając obok siebie kolejne panele kamienne, każdy kolejny powinien pochodzić z kolejnego pudełka. Unikniesz w ten sposób wyraźnych zmian kolorystycznych na ścianie. 

 

Krok 3

Przygotowanie kleju do montażu elewacji kamiennej 

Zgodnie z zaleceniami producenta wymieszaj zakupiony klej do montażu kamienia dekoracyjnego. Od teraz praca powinna być zaplanowana bez przerw tak, aby nie dopuścić do wyschnięcia zaprawy klejowej

 

Krok 4

Wyznacz linię pionową 

To właśnie tu przyda nam się poziomica. Przy jej pomocy wyznacz dolną linię od której zaczniesz układanie elewacji kamiennej. Linię wystarczy narysować kredą. Niektórzy specjaliści od układania paneli kamiennych rozciągają nitkę wskazującą poziom lub montują dolna listwę.

 

krok 5

Przygotowanie kamienia dekoracyjnego do montażu

 

To bardzo ważny krok, każdy pojedynczy kamień dekoracyjny zewnętrzny i wewnętrzny powinieneś dokładnie obejrzeć przed montażem. Upewnij się, czy nie posiada widocznych wad lub uszkodzeń. Powierzchnie, na którą będziesz nakładać klej oczyścić szmatką lub szczotką drucianą. Pozbędziesz się w ten sposób luźnego materiału, który mógłby sprawić, że wiązanie pomiędzy klejem, a kamieniem elewacyjnym będzie słabe, natomist sama elewacja kamienna odpadnie. 

To ważne, aby panele kamienne były mocno przytwierdzone do ściany. 

Każdy z pojedynczych elementów kamiennych waży całkiem sporo, a kamień elewacyjny Rustic może ważyć nawet 4 kg!

 

Krok 6

Układanie kamienia dekoracyjnego, elewacyjnego na ścianie 

 

 • każdy panel kamienny oglądnij, czy nie posiada widocznych uszkodzeń
 • powierzchnię kamienia, na którą będziesz nakładać klej przeczyścić szmatką lub szczotką drucianą. 
 • nałóż klej za pomocą pacy zębatej. 
 • klej nakładaj zarówno na powierzchnię każdego panelu kamiennego, jak również na powierzchnię ściany
 • po przyłożeniu kamienia dekoracyjnego do ściany poruszaj nim delikatnie na lewo i prawo. Umożliwi to lepsze rozprowadzenie kleju. 
 • w gotowości trzymaj wiadro z wodą i gąbke - to dzięki nim na bieżąco usuniesz wszelkie zabrudzenia na elewacji kamiennej. A na pewno coś pobrudzisz :) Krok 7 

Impregnacja kamienia naturalnego

 

Impregnacja elewacji kamiennej to bardzo ważny krok naszej przygody, stanowi wręcz wisienkę na torcie i gwarantuje, że uzyskany efekt pracy utrzymamy przez długie lata. 

W naszej hurtowni kamienia naturalnego Kamienne Wnętrza znajdziesz szereg produktów przeznaczonych do impregnacji kamienia naturalnego. Cześć kamieni dekoracyjnych np z Łupka wymaga impregnatu na bazie rozpuszczalnika. Są jednak niektóre elewacje kamienne z kwarcytu, które bezwzględnie mogą być impregnowane tylko impregnatami na bazie wody. 

 

Impregnat na elewację kamienną nanosimy za pomocą miękkiego pędzla lub wałka. 

 

Impregnację przeprowadzamy zgodnie z zaleceniami producenta opisanymi na opakowaniu. 

 

Zakończenie

Jeśli przeszedłeś wszystkie opisane powyżej kroki, oznacza to, że właśnie jesteś właścicielem pięknej elewacji z kamienia naturalnego :) Jeśli nawet nie, przynajmniej dokładnie wiesz w jaki sposób zabrać się w przyszłości do samodzielnego montażu kamieni dekoracyjnych. 

Jak widzisz, nie jest to takie trudne.

 

Koszt ułożenia paneli dekoracyjnych, kamienia elewacyjnego za m2 waha się pomiędzy 80 - 150 zł za m2 !

 

Tyle właśnie udało Ci się zaoszczędzić jeżeli sam zdecydowałeś się na montaż elewacji z kamienia dekoracyjnego! 

 

kamień dekoracyjny montaż

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą na kamień dekoracyjny na ścianę oraz kamień dekoracyjny zewnętrzny

przewiń do góry do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl