Podłogi kamienne - dlaczego warto

Podłogi kamienne - dlaczego warto

Podłogi kamienne - dlaczego warto

Podłogi z kamienia były wykorzystywane już od najdawniejszych czasów. Kamień, jako surowiec, znajdował swoje zastosowanie także w innych elementach budownictwa. Przeznaczano go to wykańczania wnętrz, tworzenia schodów, tarasów, murków. Kamień do dziś bardzo często wykorzystywany, także w nowoczesnym budownictwie. Kamień, jak każdy inny materiał budowlany, ma swoje plusy oraz minusy. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najistotniejsze zalety oraz wady, które mogą być związane ze stosowaniem kamienia podczas tworzenia wykończeń.

Podłoga z kamienia - plusy zastosowania materiału budowlanego

Kamień był i jest chętnie wykorzystywanym surowcem, ze względu na fakt, iż jest on w stu procentach naturalnym materiałem. Można powiedzieć, że odpowiednio obrobiony i przygotowany może przetrwać wieki. Oczywiście nie każdy kamień jest długowieczny - wiele zależy od jego jakości, rodzaju oraz sposobu obróbki. W każdym razie kamień jest materiałem trwałym, solidnym, wykorzystywanym do różnych celów. Ze względu na swoje właściwości może być stosowany do tworzenia podłóg i innych domowych czy tarasowych wykończeń. Co więcej, nie wymaga on częstej konserwacji. W razie starcia się wierzchniej warstwy materiału, najczęściej wystarczy zastosować odpowiednie narzędzia, które nabłyszczą i wypolerują powierzchnię kamienia. Jest on łatwy w czyszczeniu, nie brudzi się tak łatwo. Ze względu na naturalne ułożenie tzw. słojów nie ustrzeżemy na nim tak łatwo brudu czy kurzu. Zastosowanie kamienia może być także sposobem na przebarwienia, dlatego jest częstym materiałem używanym w kuchni. Ponadto kamienne podłogi współgrają z coraz częściej instalowanym ogrzewaniem podłogowym, dzięki czemu można połączyć ładny wygląd z użytecznością materiału. Płytki kamienne podłogowe stanowią stale rosnący trend i w dzisiejszych czasach możemy zaobserwować je na każdym kroku.

Podłoga z kamienia naturalnego

Wady związane ze stosowaniem kamienia jako materiału budowlano-wykończeniowego

Kamień posiada niestety szereg wad, które warto poznać, zanim zdecydujemy się na jego zakup. Nie są to jednak minusy dyskwalifikujące. Do wielu z nich można się po prostu przyzwyczaić. Kamienne pomieszczenia mogą być początkowo zimne i ciemne, przez co w wielu przypadkach będziemy skazani na surową aranżację wnętrza. Kamień nie będzie się dobrze komponował w zbyt jasnych pomieszczeniach, ze ścianami w wyrazistych, jaskrawych bądź pastelowych barwach. Kolejną kwestią jest podatność naturalnego materiału do adsorpcję kwasów i innych substancji chemicznych. Roztwory mogą działać niekorzystnie na strukturę kamienia. Ze względu na to, że jest to naturalny materiał, posiada on pory, a różne substancje mogą wnikać wgłąb. Część podłóg, szczególnie tych narażonych na kontakt z chemikaliami, będzie musiała zostać systematycznie konserwowana. Kamień jest także stosunkowo kosztownym materiałem. Cena za metr kwadratowy znacznie przewyższa cenę podłóg drewnianych czy wykładzin. Niektóre różnice cenowe mogą być wręcz dyskwalifikujące. Znacznie bardziej opłacalnym wyjściem jest zakupienie tańszych materiałów. Kamień jednak jest w pewien sposób wyjątkowy i dodaje niepowtarzalności wnętrzu.

Najpopularniejsze materiały kamienne wykorzystywane we wnętrzach mieszkań

Najchętniej wybieranym kamieniem jest marmur. Znajdziemy go także w wielu rożnych miejscach - w placówkach publicznych, na eleganckich klatkach schodowych. Jest on uniwersalnym materiałem, który jest bardzo łatwy w czyszczeniu. Ciekawe wzornictwo świadczy o jego wysokich walorach estetycznych. Innym materiałem jest granit - solidny materiał, który jest jednym z najbardziej odpornych na warunki zewnętrze kamieni. Nadaje się zatem do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Trawertyn jest materiałem wykończeniowym stosowanym w tworzeniu podłóg. Jego lekko chropowata struktura może jednak być podatna na adsorpcję wilgoci. Konglomerat, czyli kamień mielony połączony z żywicami ma bardzo dużą solidność. Jest trwały i odporny. To rzecz jasna nie wszystkie kamienie - wśród materiałów dostępnych w sklepach znajdziemy jeszcze chociażby kwarc. Warto zastanowić się przed zakupem, który z surowców sprawdzi się najlepiej w przypadku naszego pomieszczenia. Pozwoli to nam się nie rozczarować i cieszyć się z finalnego efektu.

przewiń do góry do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl