Zewnętrzne zastosowanie kamienia naturalnego

Zewnętrzne zastosowanie kamienia naturalnego

Elewacje budynków wykonane z kamienia naturalnego to trend spotykany już z od wielu lat niemal na całym świecie. Klimat panujący w Polsce oraz specyfika naszego środowiska wymusza pewne ograniczenia, co do rodzaju kamieni stosowanych jako okładziny zewnętrzne budynków. Mowa tu o marmurach oraz większości wapieni, które z uwagi na dużą zawartość węglanu wapnia bardzo szybko mogą ulegać deterioracji, bez ówczesnego zabezpieczenia odpowiednimi substancjami chemicznymi.

Pomimo iż marmury są skałami krystalicznymi, które nie powinny charakteryzować się dużą nasiąkliwością, to wśród nich często można spotkać specyficzne odmiany drobnokrystaliczne o cechach bardzo zbliżonych do wapieni. Te z kolei są skałami osadowymi o dużej porowatości charakteryzującymi się sporą higroskopijnością, co powoduje, że płyty okładzinowe wykonane z tego materiału nie tolerują dużych wahań temperatury. W naszym klimacie płyty takie umieszczone na południowej ścianie mogą zostać nagrzane przez promienie słoneczne nawet do 70°C, a z kolei zimą wychładzać się aż do -30°C. Sytuacja taka dyskwalifikuje więc wapienie i marmury. Kamieniem odpowiednim do okładzin zewnętrznych jest zatem granit, łupek oraz piaskowiec, wcześniej zabezpieczony odpowiednimi substancjami chemicznymi. Ten ostatni, mimo iż uważany jest za skałę stosunkowo kruchą i delikatną nadaje się jako materiał do okładzin zewnętrznych dużo lepiej niż marmur i wapień. Jego odmiany używane w budownictwie są bowiem zbudowane ze składników odpornych na mróz i uszkodzenia.

płytki granitowe na elewacji

Zdjęcie: płytki granitowe na elewacji 

O tym bowiem, czy kamień, który chcemy wykorzystać do wykonania okładziny zewnętrznej wytrzyma wielokrotny proces zamarzania i rozmarzania wody w porach nie decyduje jedynie jego porowatość lecz wzajemne połączenie jak największej liczby por. Chodzi tu o to, by naprężenia powstałe w wyniku zamarzania wody wewnątrz płyty zostały zniwelowane za pomocą przestrzeni międzyziarnowych. Dzięki temu jednym z kamieni charakteryzujących się dużą porowatością i równocześnie świetnie spisującym się w budownictwie jest trawertyn.

Okładziny zewnętrzne stosowane w naszym klimacie mogą charakteryzować się niemal wszystkimi znanymi i stosowanymi fakturami powierzchni. Przy doborze odpowiedniej bierze się pod uwagę głównie funkcje użytkowe powierzchni na której zostaną zamontowane. Na nic przecież zda się piękna i lśniąca w słońcu posadzka granitowa, jeśli nie spełnia ona podstawowych funkcji bezpieczeństwa jej użytkowania. I o ile dopuszczalne będzie zastosowanie tego typu okładziny na balkonie lub tarasie domu jednorodzinnego to nie jest możliwe, ani bezpieczne zamontowanie takiej podłogi w miejscach użyteczności publicznej. Żaden bowiem preparat ani sposób montażu posadzki z granitu nie uchroni nas przed poślizgiem jakim charakteryzuje się ten materiał. W takich miejscach dużo lepiej sprawdzą się podłogi o chropowatej fakturze.

Schody i posadzki zewnętrzne

Posadzki zewnętrzne możemy podzieli na te, które układane są bezpośrednio na gruncie oraz na takie, które umieszczane są na podbudowie z betonu. Te pierwsze wymagają wykorzystania płyt o grubości około 5-6 cm oraz użycia podbudowy złożonej z kilku warstw: na początku dosyć grubego żwiru, następnie drobnego żwiru oraz piasku umieszczonego pod płytami.  Jeśli zaś chodzi o posadzki na podbudowie z betonu, to grubość wykorzystywanych płyt wynosi minimum 3cm.

Grubość tę można zmniejszyć jedynie w szczególnych przypadkach, kiedy mamy pewność, że posadzka ta będzie służyć jedynie dla ruchu pieszego. Płyty takie układa się na suchej zaprawie o grubości około 3cm. Wykonywana jest ona z cementu tarasowego oraz piasku rzecznego, które zmieszane są w proporcji 1:3. Należy pamiętać, że pielęgnacja świeżej posadzki zewnętrznej powinna być o wiele staranniejsza niż w przypadku posadzki wewnętrznej, szczególnie w okresie letnim. Wtedy to następować może szybsze i zwiększone parowanie, dlatego też należy pamiętać o częstszym polewaniu posadzki wodą. Z kolei późną jesienią oraz wczesną wiosną, kiedy mogą wystąpić przymrozki należy zabezpieczyć posadzkę za pomocą maty.

Również fugi w posadzkach zewnętrznych powinny charakteryzować się większym rozmiarem niż w przypadku posadzek wewnętrznych. Przyjmuje się, że fuga taka nie powinna być mniejsza niż 3mm. Dzieje się tak, ponieważ posadzki zewnętrzne są dużo bardziej narażone na spore wahania temperatur a ściśliwość materiału w fudze ograniczona.

Schody zewnętrzne

zdjęcie: schody zewnętrzne

Omawiając kamienie naturalne stosowane na zewnątrz budynków należy również wspomnieć o kostkach granitowych i bazaltowych znajdujących zastosowanie przy wykonywaniu różnorodnych ciągów komunikacyjnych zewnętrznych. Dzieje się tak, ponieważ coraz większa liczba inwestorów indywidualnych budujących coraz to większe rezydencje, które otaczane są ogrodami i alejami docenia tego rodzaju wykończenia.

Jeśli zaś omawiamy okładziny schodów zewnętrznych i stosowane do nich rodzaje kamieni naturalnych należy najpierw zaznaczyć, z jakich elementów składa się okładzina stosowana do tego typu wykończeni. Są to kolejno:

  • stopnica, czyli element poziomy na którym stawiamy stopy, charakteryzujący się grubością minimum 3cm i spadkiem rzędu 1-2%;
  • podstopnica, czyli element pionowy, znajdujący się w pozycji prostopadłej do stopnicy;
  • cokolik schodowy, czyli przyokienny element okładziny kamiennej, charakteryzujący się krawędziami równoległy do płaszczyzny stopnicy oraz podstopnicy;
  • wanga, czyli element przyścienny, najczęściej pięcioboczny lub trapezowy o linii równoległej do płaszczyzny nachylenia biegu schodowego;
  • policzek, czyli element wykończenia swobodnego boku schodowego, który może charakteryzować się kształtem zbliżonym do wang lub tez cokolika, znajdujący się poniżej stopnic oraz za podstopnicami.

Schody granitowe

Bardzo ciekawym i innowacyjnym rozwiązaniem dającym bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom schodów zewnętrznych zimą jest wykorzystanie okładzin podgrzewanych elektrycznie. Wykorzystywany jest tu system, jaki znaleźć możemy we wnętrzu pomieszczeń, przy ogrzewaniu podłogowym. Jeśli takie same kable umieścimy pod płytami na zewnątrz budynku, to są one w stanie skutecznie roztapiać śnieg oraz lud na schodach zewnętrznych, co pozwoli utrzymać je w stanie suchym i bezpiecznym. Umożliwi to uchronienie nas przed bolesnymi upadkami tak częstymi w przypadku oblodzonych schodów i chodników. Odpowiednie systemy przeciwoblodzeniowe montowane na schodach zewnętrznych składają się z termoregulatorów, kabli grzejnych oraz specjalnego zestawu czujników mierzących poziom wilgoci i temperaturę. Kable grzejne w tym przypadku mogą zostać zainstalowane zarówno w warstwie piasku znajdującej się pod kostką czy płyta chodnikową lub też bezpośrednio pod kamienną płytą. Tego typu system grzewczy jest całkowicie zautomatyzowany oraz zabezpieczony przed zwarciem nawet w przypadku dużej wilgotności.  Zastosowanie takiego systemu pozwala ustrzec się przed występowaniem oblodzenia i zaleganiem śniegu. Pozwala nam również zrezygnować z zakupu specjalnych  mieszanek solnych rozpuszczających lód oraz oszczędza nasz czas, którego nie musimy dłużej przeznaczać na ręczne oczyszczanie oblodzonej powierzchni.

Zaprojektowanie odpowiedniej elewacji kamiennej zewnętrznej to jedno z najtrudniejszych zadań, z którym muszą mierzyć się architekci. Dzieje się tak ponieważ jej wykonanie musi być uwzględnione w projekcie już w etapach jego założeń technicznych a dalsze procesy projektowania musza być podporządkowane temu zadaniu. W sytuacji rezygnacji z użycia kamienia do wykonania elewacji i chęci zamienienia go na inny materiał, w tym tynk strukturalny nie musimy jednak martwić się o jakiekolwiek zmiany i problemy w realizacji projektu, na żadnym z jego etapów. Sytuacja komplikuj się jednak, jeśli chcemy dokonać zmian z jakiegokolwiek innego materiału na kamień naturalny. Często bowiem bywa tak, że zmiany takie potrafią zniweczy cały projekt architektoniczny, który należy wykonać od nowa.

Obecnie raczej nie zdarzają się również sytuacje, w których inwestor marnotrawiłby tak cenny materiał jak kamień naturalny i mocował płyty elewacyjne bezpośrednio na ścianach konstrukcyjnych budynku z użyciem wyłącznie zaprawy wykonanej z niskiej jakości cementu. Dostępne współcześnie metody pozwalają na użycie specjalnych kotw na które montowane są płyty z kamienia naturalnego. Cały proces odbywa się oczywiście po uwzględnieniu wszystkich parametrów kamienia oraz jego cech charakterystycznych i możliwości stosowania w danych warunkach.

Kamień naturalny w ogrodzie

Kamień od zawsze stanowi jeden z najchętniej stosowanych surowców do dekoracji i wykańczania ogrodów. Jednak planując aranżację swojego ogrodu warto jest traktować go jako wycinek środowiska naturalnego, który chcemy jedynie w nieznacznym stopniu modyfikować. Należy przy tym uwzględnić wszelkie zalecenia mówiące o ingerencji w środowisko oraz pamiętać o naturalnych procesach geologicznych zachodzących w środowisku, w tym głownie o zjawisku erozji. Należy więc bardzo dokładnie zapoznać się szczególnie z konfiguracją wybranego przez nas obszaru. Jeśli chodzi o otwarty teren to ludzkie oko jest w nim w stanie dostrzec niemal najmniejsze nachylenie, szczególnie te większe niż 2%. Deniwelacja taka nie jest z kolei zauważalna w terenie zabudowanym. Jest to szczególnie ważne z uwagi na erozyjny wpływ wód opadowych, które mogą niszczyć zagospodarowany przez nas teren. Aby się przed tym uchronić niezbędne jest wykonanie drenażu a następnie zabezpieczenie właściwego sposobu odpływu wód gruntowych. Po zakończeniu tego etapu i wykonaniu niezbędnych zabezpieczeń może jednak okazać się, że istnieje konieczność dalszego doboru kamienia naturalnego, zarówno w celu użytkowym jak i dekoracyjnym. Bardzo ważny jest tu odpowiedni dobór materiału. Innego kamienia użyjemy przecież do budowy ścieżki, drogi czy podjazdu a innego do celów budownictwa naziemnego.

Palisady kamienne

zdjęcie: palisada kamienna

Konstrukcje oraz rozmaite ozdoby wykonane z kamienia naturalnego stają się coraz popularniejsze nie tylko w prywatnych ogrodach ale i budynkach użyteczności publicznej, czy też parkach i skwerach. Coraz częściej spotykane są również altany, domki, pergole czy tez obramowania basenów i fontann wykonane właśnie z kamienia naturalnego. Równie popularnym rodzajem dekoracji zewnętrznych stają się wszelkiego typu i wielkości ogródki skalne. Niestety w  tym przypadku ozdoby te nie zawsze wykonane są z odpowiednio przeznaczonych do tego surowców.  Początkowo błąd ten może być niewidoczny. Daje on znać o sobie zazwyczaj dopiero w sytuacji gdy niektóre z gatunków roślin typowo skalnych nie chcą adoptować się w wybranym przez nas miejscu, mimo naszych usilnych prób i wielu przesadzeniach. Aby uniknąć tego typu niespodzianek warto najpierw sprawdzić czy surowiec z którego chcemy wykonać nasz ogród skalny nie oddziałuje na wybraną przez nas szatę roślinną w sposób destrukcyjny i uniemożliwiający adaptację.

bloki kamienne

zdjęcie: bloki kamienne

Niezwykle uniwersalnym elementem konstrukcji ogrodowych jest tu na przykład mur kamienny, który może stanowić zarówno bardzo praktyczny element ogrodzenia lub też podłoże dla roślinności ozdobnej w naszym ogrodzie. Istnieje kilka „szkół” stawiania tego typu budowli ogrodowych. Jedną z nich zakłada odejście od użycia jakichkolwiek zapraw, które miałyby spajać kamienne elementy muru. Powstaje w ten sposób tak z wany suchy mur.  Jego podstawę zawsze powinno stanowić odpowiednio zdrenowane podłoże z fundamentem wykonanym z warstwy żwiru oraz ułożonymi na nim szerokimi i płaskimi kamieniami. Na tak powstałej podstawie układane są kolejno warstwy kamienia wykonane z tak zwanych wiązarów. Są to długie i płaskie bloki obejmujące mur w całej jego szerokości. W przypadku tzw murów oporowych, czyli takich które wspierają skarpy, wiązary te muszą być długie na tyle, by kotwiczyć w materiale drenażowym znajdującym się na skarpie. Równie ważne jest by lico muru oporowego odchylało się w stronę skarpy. Jeśli zaś chodzi o zwieńczenie każdego rodzaju muru, czy to oporowego czy tez wolnostojącego, to ważne jest aby stanowiły je płaskie bloki kamienne o szerokości odpowiadającej całości danego muru. Winny być one ułożone z zachowaniem lekkiego, jednostronnego spadku, który umożliwi odpływ wody opadowej.

 

kostka granitowa

zdjęcie: kostka granitowa

Przy dokonywaniu decyzji co do rodzaju kamienia, który chcemy użyć warto jest zweryfikować nasze pomysły z realiami najbliższego nam otoczenia. Przyroda bywa dużo bardziej sprytna od nas dlatego tez zdarzyć się mogą przypadki odrzucenia wybranej przez nas i posadzonej roślinności przez miejscową faunę i forę. Sytuacje takie mogą mieć szczególnie miejsce w dwóch przypadkach. Pierwszy może mieć miejsce gdy w okolicy składającej się głównie ze skał typu wapiennego postanowimy wznieść mur wykonany z granitu. Drugi taki przypadek może zdarzyć się gdy w okolicy zbudowanej ze skał kwarcytowych postanowimy wznieść mur z wapienia. W obu tych przypadkach możemy mieć w przyszłości pewne kłopoty z odpowiednią adaptacja roślinności, która może zostać „zaatakowana” przez florę już tam bytującą. Jednym z rozwiązań może tu więc być konieczność zaopatrzenia się w materiał skalny odpowiednio dobrany do danego terenu geograficznego, nawet jeśli wymagałoby to sprowadzania materiału z daleko położonego kamieniołomu.  Drugim możliwym rozwiązaniem może być gromadzenie tak zwanego materiału lokalnego, czyli skał występujących na pobliskich łąkach, polach oraz lasach. Takie rozwiązanie to nie tylko dekoracja naszego teren ale i ogromna szansa dla rozwoju lokalnej flory oraz fauny.  Jest to bowiem możliwość dla lokalnych gatunków roślin i zwierząt aby rozwijać się w środowisku sprzyjającym ich rozwojowi. Dobór odpowiedniego surowca skalnego nie jest, jak widać sprawą wcale łatwą ani też oczywistą. Dopierając rodzaj materiału z którego chcemy wykonać nasz ogród warto jest zasięgnąć opinii botanika czy tez geologa, którzy pomogą nam zweryfikować swoje plany i dostosować nasz projekt do warunków panujących na danym terenie.

zapraszamy do pełnej oferty na kamień naturalny - https://kamiennewnetrza.pl/kamien-naturalny

 

przewiń do góry do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl