Kategorie
Rodzaj materiału
Powierzchnia
Schody z noskiem / Bullnose
Najczęściej kupowane
Płytki Granitowe Płomieniowane Bianco Cristal 60x60x2
Fornir kamienny Silver Grey 122x61x0,2 cm
Fornir kamienny Silver Grey 244x122x0,2 cm
Fornir kamienny Silver Grey 280x122x0,2 cm
Fornir kamienny (kamień w rolce) to typowy kamień dekoracyjny. Występuje w postaci bardzo cienkich 2-3 milimetrowych arkuszy, które możemy przykleić bezpośrednio do wybranej powierzchni. Powstaje, poprzez przyklejenie cienkiej warstwy łupka do podkładu, złożonego z żywicy poliestrowej i włókna szklanego.Występuje w formie arkuszy. Kamienie są pochodzenia naturalnego i w sposób nieprzewidywalny ulegają niewielkim zmianom kolorystycznym, co dodaje im niepowtarzalnego designu. W naszej ofercie znajdziecie Państwo fornir transparentny, fornir samoprzylepny i fornir betonowy. Arkusze forniru z kamienia występują w rozmiarach: 122 cm x 244 cm (duże arkusze), 122 cm x 280 cm, 61 cm x 122 cm (standardowy rozmiar), oraz małe arkusze w rozmiarze 60 cm x 15 cm.
Fornir kamienny Line Black 122x61x0,2 cm
Fornir kamienny Line Black 122x61x0,2 cm Samoprzylepny
Fornir kamienny Silver Grey 122x61x0,2 cm
Fornir kamienny Silver Grey 122x61x0,2 cm Samoprzylepny
Fornir kamienny Silver Shine 122x61x0,2 cm
Fornir kamienny Black Slate 122x244x0,2 cm
Fornir kamienny Black Slate 122x280x0,2 cm
Fornir kamienny Black Slate 122x305x0,2 cm
Wszelkie wykończenia wnętrz wymagają coraz to nowocześniejszych rozwiązań. Technologia cały czas się rozwija, a coraz modniejsze i popularniejsze stają się forniry.
Fornir kamienny na ścianę
Wykorzystanie forniru nie ogranicza się tylko do jednej konkretnej powierzchni. Jego możliwości są bardzo urozmaicone, co potwierdza jego uniwersalność. Fornir można zastosować w przypadku drzwi (zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych oraz przesuwnych), elewacji, bramy czy też altany. Tworzy on dekorację w akwariach, frontach meblowych, meblach łazienkowych i kominkach. Ozdobić nim możemy także panele ścienne, meble RTV oraz recepcję bądź ladę sklepową. Są to najbardziej rozpowszechnione pomysły, a zastosowania mogą być najróżniejsze. Wszystko zależy od pomysłowości.
Fornir zalety
Tak przygotowana tapeta z kamienia naturalnego jest wielokrotnie lżejsza niż jej odpowiednik z płytek z kamienia. Pozwala to na jej umieszczenie wszędzie tam, gdzie ciężar tradycyjnych płyt byłby utrudniony lub niemożliwy. Dodatkowo płaty forniru są elastyczne i łatwo poddają się modelowaniu.
Przy całej prostocie aplikacji, fornir zachowuje wszelkie typowe cechy kamienia naturalnego. Jego struktura jest nieregularna, a każdy arkusz jest niepowtarzalny i zachwycający.
Fornir kamienny cena
Cenowo fornir kształtuje się bardzo przyzwoicie. Metr kwadratowy kosztuje z reguły około 100 do 180zł, w zależności od wybranego modelu. Natomiast płytki z łupka cenowo są droższe i co jest istotne – ich nie zamontujemy sami. Do montażu płytek potrzebna jest fachowa ekipa, która potrafi profesjonalnie przeprowadzić montaż. Pracy przy montażu jest zdecydowanie więcej, a bałagan również tworzy się dosyć pokaźny. Natomiast fornir jesteśmy w stanie położyć sami, przy czym oszczędzamy, nie płacąc nikomu na montaż. Przyklejanie forniru jest proste i łatwo się je wykonuje. Praca przebiega w czystych warunkach w szybkim tempie.
Fornir posiada właściwości, dzięki którym można uniknąć wszelkich trudności, jakie wiążą się z obróbką kamieni naturalnych. Przede wszystkim materiał ten jest plastyczny i wyróżnia się stosunkowo niewielką wagą. Dzięki temu możliwe jest użycie go w miejscach, gdzie zastosowanie masywnej płyty jest nie tylko trudne, ale czasami wręcz niewykonalne. Kamienny fornir stwarza nieograniczone perspektywy jeśli chodzi o aranżację wnętrz i tworzenie projektów mebli.
Jak powstaje okładzina z forniru kamiennego
Metoda produkcji forniru polega na wykorzystaniu warstwowej budowy łupków, które są skałami o bardzo różnorodnej strukturze. Najpierw z kamieniołomów w Indiach wydobywa się bloki miejscowego kamienia, po czym przysposabia się je do obróbki poprzez wygładzenie oraz intensywne nagrzewanie ich powierzchni.
W wyniku oddziaływania wysokiej temperatury skała ulega rozwarstwieniu. Po ochłodzeniu się bloku skalnego na jego powierzchnię przykleja się siatkę wraz z włóknem szklanym i oczekuje na wyschnięcie. Następnie zrywa się płachtę siatki wraz z cienką powłoką kamienia naturalnego. Dalsze kroki obejmują usztywnienie dolnej warstwy bloku żywicą syntetyczną na bazie poliestrów. W efekcie uzyskujemy arkusz będący kompozycją warstwy naturalnego kamienia o grubości do 2mm i włókna szklanego scalonego za pomocą żywicy o grubości do 1mm.
Standardowy rozmiar arkusza forniru to 122cm x 61cm, choć dostępne są również forniry o wielkości 244cm x 122cm. Fornir kamienny ma grubość wynosi maksymalnie 3 mm, aczkolwiek nie jest ona jednakowa na całej jego powierzchni. Kolorystyka arkuszy jest bardzo zróżnicowana (wyróżnia się bowiem kilkanaście barw) i zależy od konkretnego rodzaju płytki kamiennej. Kolor kamienia z racji swojej odporności na promieniowanie ultrafioletowe nie zmienia się. Naturalne pochodzenie forniru sprawia, że każdy fornir jest unikalny i nie sposób znaleźć dwóch takich samych egzemplarzy produktu.
Jakie są korzyści i zalety forniru kamiennego?
Podstawową zaletą jest jego znikoma waga. 1 m² materiału waży bowiem w przybliżeniu 1,5 kg, podczas gdy ciężar innej płytki z kamienia jest znacznie większy. Niewielka waga pozwala montować go tam, gdzie brak jest możliwości założenia płyty kamiennej.
Kolejnym atutem jest elastyczność materiału. Kamienna powłoka nie rozkrusza się podczas zginania. Unikatowa technologia wytwarzania sprawia, że fornir doskonale nadaje się w miejscach, gdzie mocowanie typowych płyt jest niewykonalne, niefunkcjonalne albo nazbyt drogie.
Kolejną zaletą nieskomplikowany montaż. Wpływa na to nie tylko lekkośći giętkość materiał, ale także łatwość jego przecinania i naklejenia, które to czynności jest w stanie wykonać osoba nie posiadająca specjalnego przygotowania w branży kamieniarskiej. Dzięki temu można oszczędzić zarówno środki finansowe, jak i czas związany z przeprowadzaniem montażu.
Ponadto jest odporny na wodę, a jego powłoka stanowi szczelną barierę przed wilgocią. Decyduje o tym specyficzny skład forniru, który tworzą naturalny kamień (2%), włókno szklane (98%) oraz żywica epoksydowa z włóknem szklanym.
Jak już powyżej wspomniano, kolor powierzchni arkusza nie ulega zmianom pod wpływem oddziaływania promieni ultrafioletowych, a wielość dostępnych odcieni umożliwia wybrać produkt pasujący do każdego rodzaju wnętrza bądź elewacji. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania materiał ten spełnia normy Unii Europejskiej i posiada stosowny atest Państwowego Zakładu Higieny.
Materiał jest łatwy do przetransportowania oraz prosty w montażu ponieważ jest lekki i elastyczny. Samo montowanie nie pochłania zbyt wiele czasu. Tego typu inwestycja nie absorbuje zatem dużych kosztów.
Naturalny urok forniru naturalnego, jego oryginalność i wszechstronne przeznaczenie stwarzają szerokie możliwości wykorzystania go przez projektantów, architektów oraz wykonawców do aranżacji wnętrz, wykończenia elewacji budynku, czy produkcji mebli. Wydaje się, że jedynym ograniczeniem w tym zakresie może być tylko ludzka wyobraźnia.
Fornir to prawdziwa rewolucja wśród materiałów wykończeniowych z kamienia naturalnego. Jest niezwykle lekki i elastyczny - arkusz w formacie 122x61 cm waży niespełna 1,5kg oraz cienki - ok 2 mm grubości. Przy takich parametrach w dalszym ciągu jest to kamień naturalny ponieważ każdy arkusz powstał ze skały jaką jest łupek.
Przy okazji produkt ten jest w pełni ekologiczny. Materiał wykorzystywany do jego produkcji jest pochodzenia naturalnego. Niska waga i gabaryty produktu przekładają się na znacznie niższe koszty transportu, magazynowania i dystrybucji niż miałoby to miejsce w przypadku zwykłych płytek z łupka lub granitowych. Wszystkie te elementy sprawiają że do atmosfery zostanie wyemitowany znacznie mniej szkodliwego CO2
Główne zalety:
- Ma zastosowanie do powierzchni wewnętrznych oraz zewnętrznych
- Okładzina z kamienia idealnie przylega do klejonej powierzchni
- Cienki - Najcieńszy kamień na świecie - ok 2 mm grubości
- Łatwy do docięcia - jest niezwykle prosty w obróbce, do cięcia wystarczą dobre nożyczki
- Łatwy w aplikacji - do jego przyklejenia wystarczy użyć gotowych klejów w tubie
- Lekki - Koszty transportu są znacznie niższe niż standardowego kamienia naturalnego. Arkusz w formacie 122x61 waży niespełna 1,5kg
- Elastyczny - każdy arkusz można dopasować nawet do krzywych powierzchni
- Izoluje - podkład z żywicy poliestrowej i włókna szklanego tworzy szczelną barierę izolującą ścianę przed wilgocią z zewnątrz
- Wykonany z kamienia naturalnego - łupek to najczęściej i najdłużej stosowany w budownictwie kamień naturalny
- Pierwszy tego rodzaju materiał dekoracyjny który można obrabiać i docinać bez specjalnych umiejętności i dostępu do profesjonalnego sprzętu
- Można go impregnować ogólnie dostępnymi impregnatami do kamienia naturalnego
- Wykorzystanie gwarantuje że każdy projekt inwestycyjny będzie niepowtarzalny. Nie ma dwóch takich samych arkuszy okładziny.
- To prawdziwy kamień naturalny !
Szukasz skutecznego sposobu na nadanie wnętrzu swojego domu kompletnie nowego charakteru? Poszukujesz rozwiązania, które nie będzie wymagało od Ciebie przeprowadzenia istnej remontowej rewolucji w Twoim mieszkaniu?
Odpowiedzią na Twoje potrzeby jest kamień w rolce na ścianę, czyli kamienna tapeta wykonana z naturalnych łupków wyróżniających się na tle innych, licznie występujących propozycji nie tylko fakturą, ale także niezliczoną ilością barw. W efekcie, dobór odpowiedniej kolorystyki dopasowanej zarówno do indywidualnych potrzeb, jak i aranżacji wnętrza nie powinien sprawiać najmniejszego problemu. Doskonale zaprezentuje się zarówno jako eleganckie wykończenie na ścianach, jak i efektowna "naturalna okleina" do mebli. Dzięki wielkoformatowym kawałkom, w jakich występuje fornir kamienny, nie musisz również martwić się o nieestetycznie wyglądające łączenia, które często psują cały efekt wizualny.
Fornir kamienny - okładzina która warto wybrać
Wygląd to nie wszystko, fornir, oprócz oczywiście atrakcyjnej wizualnie prezencji, ceniony jest również za następujące kwestie:
- trwałość - odporność na uszkodzenia mechanicznie, ale również kompletnie nie robią na nich wrażenia ekstremalne warunki atmosferyczne. To właśnie m.in. z uwagi na ten fakt wiele osób decyduje się na wykorzystanie fornirów kamiennych również na zewnątrz.
- naturalne pochodzenie - nie da się ukryć, że obecnie najmodniejszym trendem w świecie wystroju wnętrz są elementy pochodzące prosto z natury, które przepięknie się w nich prezentują oraz dodają czterem kątom ciepłego, odprężającego charakteru. Nie da się ukryć, że fakt ten doceniło już wiele osób, ponieważ fornir już od kilku sezonów jest najchętniej wybieranym produktem tuż obok drewna oraz kamieni naturalnych.
- elastyczność - kamień, który jest elastyczny niczym tapeta? Tak, to jak najbardziej możliwe! Struktura forniru kamiennego jest zbliżona do stolarskich płyt HPL, które wykorzystywane są m.in. do oklejania blatów kuchennych, jednak aby w pełni wykorzystać jego potencjał materiał należy uprzednio nieco rozgrzać.
- lekkość ułatwiającą transport oraz montaż - Fornir jest niezwykle lekki (metr kwadratowy produktu waży mniej niż kilogram) i odporny na uszkodzenia, dzięki czemu możesz położyć fornir kamiennyw dowolnie wybranym miejscu.
Forniry kamienne - rodzaje
Jeśli na pierwszy rzut oka wydaje Ci się, że rzekoma trwałość forniru to jedynie chwyt marketingowy producentów, to jak najszybciej o tym zapomnij. Doskonałym przykładem jest tutaj chociażby fornir z łupka,który jak sama nazwa wskazuje wykonany został m.in. z łupku szarogłazowego, z którego na co dzień wykonuje się chociażby kamień elewacyjny, dachówki oraz płytki posadzkowe. Jest to więc materiał o wyjątkowej trwałości oraz odporności na uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne. Fornir pozwala na wprowadzenie do wnętrza unikalnego, eleganckiego designu, który zachwyca swoją naturalnością.
Innym popularnym rodzajem forniru jest fornir wykonany z piaskowca, który cieszy się bardzo dużą popularnością wśród osób poszukujących nieco cieplejszych kolorów. Forniry z piaskowca doskonale sprawdzają się we wnętrzach w stylu rustykalnym bądź też jako okleina do okien, drzwi, kominków czy też jako okładzina elewacyjna.
Montaż Forniru Kamiennego
Przymocowanie forniru do danej powierzchni jest niemal dziecinnie proste! W tym przypadku wystarczy bowiem specjalistyczny klej w kartuszu oraz plastikowa szpachelka.
Zanim jednak przystąpisz do klejenia koniecznie zwróć uwagę na dokładne przygotowanie powierzchni forniru do późniejszego przytwierdzenia - zadbaj o dokładne odpylenie całej powierzchni forniru, a dopiero potem zacznij martwić się o ilość naniesionego kleju. A skoro o kleju mowa, jeżeli chodzi o fornir kamienny tutaj nie należy zbytnio przesadzać - do osiągnięcia powalającego efektu wystarczy bowiem jego cienka warstwa, którą należy dokładnie rozprowadzić na jego powierzchni, a po przyklejeniu na ścianę, meble, kominek bądź też inne miejsce dokładnie docisnąć wielkoformatowy element do danej powierzchni.
Dekoratorzy wnętrz oraz sami użytkownicy coraz częściej sięgają po materiały naturalne. Drewno i kamień w mieszkaniu lub pomieszczeniu biurowym to nie tylko pragnienie bliskiego kontaktu z tym wszystkim, co daje przyroda, ale także szlachetna elegancja i wyrafinowana estetyka. Kamień dekoracyjny przykuwa uwagę swoją niepowtarzalną kolorystyką i fakturą, która sprawia, że światło na jego powierzchni częściowo się odbija, a częściowo rozprasza, dając ciekawe efekty wizualne. Z tego względu najlepsze wrażenie sprawia wyeksponowanie kamienia dekoracyjnego poprzez ułożenie go na jednej ścianie lub obłożenie nim jakiegoś istotnego elementu wystroju pomieszczenia np. kominka w salonie. Niestety, kamień dekoracyjny jest stosunkowo ciężki, a jego ułożenie jest czasochłonne i kosztowne. Rozwiązaniem tego problemu może być fornir.
Fornir kamienny historia powstania
Zupełny przypadek przyczynił się do powstania unikalnego materiału, jakim jest fornir. W latach 90. XX wieku Amerykanin Gernot Ehrlich wykonywał na zamówienie stoły i fontanny stołowe ze standardowych meblowych płyt MDF, naklejając na nie, przy pomocy żywic epoksydowych, tabliczki z naturalnych łupków. Podczas renowacji jednego ze stołów zauważył, że po oderwaniu kamienia od płyty MDF, pozostała na niej bardzo cienka warstwa łupka. Gernot Ehrlich tak długo eksperymentował, aż opatentował technologię produkcji forniru. Łupek jest skałą, która - jak sama nazwa wskazuje - łupie się, czyli rozwarstwia, tworząc coraz cieńsze plastry. Człowiek od tysiącleci wykorzystywał ten materiał w budownictwie, ale dopiero niedawno znalazł dla niego to nowe, efektowne zastosowanie.
Jak produkuje się fornir kamienny?
Wszystko zaczyna się w kamieniołomie. Wydobyte skały są rozwarstwiane, a następnie wyrównywane i silnie podgrzewane. W ten sposób uzyskuje się warstwy o grubości papieru. Po ostygnięciu nakleja się siatkę z włókna szklanego. Gdy klej wyschnie, arkusz łupka jest oddzielany i wzmacniany od spodu żywicą poliestrową. Następnie docina się go do standardowych rozmiarów 122 x 61 cm lub 122 x 244 cm.
Dla ułatwienia transportu arkusze można zwijać w rolki, jak tapety. Wraz z żywicznym podkładem i wzmacniającą siatką fornir ma grubość 1-3 mm. Produkowany jest także fornir na folii samoprzylepnej, co ułatwia proces jego ułożenia i eliminuje konieczność stosowania specjalnego kleju. Z kolei fornir na podkładzie z bawełny jest na tyle giętki, że nadaje się nawet do oklejania narożników mebli. Kamienny fornir zachowuje swoją niepowtarzalną fakturę i kolorystykę, uzależnioną od miejsca wydobycia skały, jej składu mineralnego oraz niewielkich modyfikacji w procesie produkcji.
Zalety i wady
Fornir jest lekki, a jednocześnie wytrzymały i elastyczny. Arkusze można dowolnie docinać i wyginać bez obaw, że popękają. Dzięki temu można nimi okleić zarówno gładką ścianę, kolumnę, jak i szafki kuchenne. Estetyką nie różni się od naturalnego kamienia elewacyjnego, ale jest od niego dużo tańszy, a prosty sposób układania skraca czas i obniża koszty robocizny.
Początkowo był to materiał stosunkowo drogi, ale dzięki nowej technologii cena tego materiału wyraźnie spadła. W popularnych serwisach internetowych cena standardowego arkusza 122 x 61 cm oscyluje wokół 100-120 zł. Arkusz jest odporny na działanie promieni UV, nie odbarwia się, nie pęka, nie zarysowuje. Należy pamiętać o tym, żeby rolki forniru rozwijać, zwijać oraz układać w temperaturze pokojowej, bowiem pod wpływem zimna poliestrowy laminat na spodzie forniru może pękać. Ze względu na swoją niewielką grubość i elastyczny podkład nie nadaje się do stosowania jako wykładzina podłogowa. Nie jest również odporny na działanie wysokich temperatur.
Zastosowanie forniru kamiennego
Analizując cechy, jakie ma ten materiał budowlany, opinie jego użytkowników na forach internetowych, oraz oceny fachowców, można zauważyć, że materiał ten ma coraz więcej zwolenników. Ze względu na swoje walory dekoracyjne, świetnie nadaje się do kuchni lub łazienki. Fornirem można okleić wszelkie przestrzenie ścian, nie zajęte przez meble kuchenne. Można nim okleić same meble.
W odróżnieniu od tradycyjnych lakierów i oklein meblowych fornir jest dużo bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba tylko unikać kontaktu z wysoką temperaturą - elastyczny podkład jest na nią bardzo wrażliwy. Wspaniałe wrażenie może zrobić kabina prysznicowa wyłożona fornirem w tonacji grafitowej. Trzeba tylko pamiętać o tym, że chociaż materiał jest wodoodporny, to w strukturze kamienia są naturalne pory, którymi wilgoć może przesiąkać, należy więc go zaimpregnować.
Oczywiście, do kabiny prysznicowej należy wybrać taką fakturę kamienia, żeby nie miała jakichś ostrych lub szorstkich nierówności. Tapeta kamienna może być efektowną dekoracją salonu. Naturalne piękno wykończonej w ten sposób ściany można skontrastować z gładkimi i jednolicie pomalowanymi ścianami sąsiednimi. Nasz sklep internetowy z fornirem oferuje materiały najwyższej jakości. Posiadamy własne zapasy, dlatego możemy realizować zamówienia bardzo szybko.