Najczęściej kupowane płytki granitoweNajczęściej kupowane

Niezależnie od tego, czy mówimy o schodach zewnętrznych, czy tych w środku budynku, stopnie z kamienia naturalnego to w wielu przypadkach najlepsze rozwiązanie! Schody granitowe łączą w sobie wyjątkową trwałość z bardzo eleganckim wyglądem – czy to nie właśnie takich właściwości oczekujemy od tego typu zabudowy?

Dodatkową zaletą jest fakt, że obecnie schody granitowe można zakupić w różnych wariantach kolorystycznych. Nasz sklep internetowy oraz hurtownia kamienia naturalnego posiada w ofercie kilkanaście rodzajów granitu – znajdą się w niej zarówno bardzo eleganckie i wysublimowane warianty (Padang Dark, Brąz Królewski), jak i szeroko stosowane w budownictwie indywidualnym i komercyjnym schody z granitu Bianco Cristal i Crystal Pearl. Kamień naturalny dzięki swoim jasnym odcieniom idealnie oddają wygląd, którym powinny charakteryzować się schody z kamienia naturalnego.

Blok Kamienny Granitowy 130x35x15 Łupany

Blok Kamienny Granitowy 130x35x15 Łupany

Cena: 395,00 zł
( 1 szt. = 395,00 zł )
szt.
zobacz więcej
Parapet Granitowy Polerowany Bianco Cristal G603

Parapet Granitowy Polerowany Bianco Cristal G603

Cena: 100,00 zł
( 1 szt. = 100,00 zł )
szt.
zobacz więcej
Parapet Granitowy Polerowany Padang Dark G654

Parapet Granitowy Polerowany Padang Dark G654

Cena: 120,00 zł
( 1 szt. = 120,00 zł )
szt.
zobacz więcej
Parapet konglomeratowy PURE WHITE 122 x 30 x 1,8 Polerowany

Parapet konglomeratowy PURE WHITE 122 x 30 x 1,8 Polerowany

Cena: 139,00 zł
( 1 szt. = 139,00 zł )
szt.
zobacz więcej
Parapet konglomeratowy PURE WHITE 92 x 30 x 1,8 Polerowany

Parapet konglomeratowy PURE WHITE 92 x 30 x 1,8 Polerowany

Cena: 119,00 zł
( 1 szt. = 119,00 zł )
szt.
zobacz więcej
Schody Bazalt Płomieniowane 150x33x2

Schody Bazalt Płomieniowane 150x33x2

Cena: 280,00 zł
( cena za szt. )
szt.
zobacz więcej
Schody Bazalt Polerowane 150x33x2

Schody Bazalt Polerowane 150x33x2

Cena: 210,00 zł
( cena za szt. )
szt.
zobacz więcej

Jakie schody granitowe wybrać?

Stopnie kamienne wykonuje się w dwóch podstawowych wariantach wykończenia oraz wielu odmianach kolorystycznych. Już na etapie wyboru tego materiału dekoracyjnego musimy postanowić który będzie odpowiedni dla nas. Kamień naturalny a w szczególności granit jest niebywale odporny na ścieranie oraz warunki atmosferyczne. Oznacza to że raz trafnie wybrane schody granitowe będą ozdobą naszej nieruchomości przez wiele kolejnych lat.

Schody granitowe płomieniowane

przeznaczone są głównie do zastosowania zewnętrznego. Posiadają chropowatą powierzchnię która nadaje stopniom granitowym właściwości antypoślizgowych. Takie cechy kamienia docenimy szczególnie w deszczowy dzień lub zimą. Kiedy to posadzka jest śliska a my szczególnie narażeni na poślizgnięcie i stracenie równowagi.

Schody granitowe polerowane

głównie stosowane są wewnątrz pomieszczeń czyli wszędzie tam gdzie walory estetyczne są najważniejsze a ryzyko poślizgnięcia spowodowane warunkami atmosferycznymi minimalne. Schody polerowane posiadają gładką, lustrzaną powierzchnię. Dzięki takiemu zabiegowi kolor kamienia naturalnego jest niezwykle intensywny. Tego typu schody granitowe stosowane są na wewnętrznych klatkach schodowych, oraz w zadaszonych ciągach komunikacyjnych.

Parapety z granitu – dlaczego warto?

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, w którym kamień naturalny może odegrać główną rolę, są parapety na patio, tarasach i balkonach. Warto zaznaczyć, że takie rozwiązanie z powodzeniem można zastosować również wewnątrz. W każdym  przypadku wiele zależy od tego, z jakiego materiału wykonana jest elewacja oraz ramy okienne, jednak granit to w swojej naturze bardzo uniwersalny materiał, który łatwo dostosować do większości aranżacji.

Kamienne parapety to doskonały dodatek do granitowych schodów zewnętrznych, czy elewacji z kamienia – taka spójna kompozycja z pewnością zachwyci wszystkich odwiedzających i będzie stanowić wartość dodaną dla wyglądu całego budynku.

Trwałe schody i parapety z granitu

Zarówno schody z granitu, jak i kamienne parapety to dobre rozwiązanie również ze względów – nazwijmy to – bardziej technicznych. Granit czy każdy inny kamień naturalny to wyjątkowo trwały materiał, który pozostaje odporny na ścieranie, pęknięcia, czy inne elementy starzenia.

Przy odpowiedniej impregnacji kamień jest w stanie służyć przez kilkadziesiąt lat i niestraszne mu niekorzystne warunki atmosferyczne, wysokie temperatury, a nawet uszkodzenia mechaniczne.  Połączenie wytrzymałej struktury wewnętrznej z niezwykle osobliwą estetyką to z pewnością doskonały wybór, który sprawdzi się zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i tej nieco bardziej tradycyjnej architekturze.

Granit ma niesamowicie ważną cechę - jest to skała bardzo twarda, składająca się z biotylu, kwarcu, plagioklazu oraz skalenia potasowego, co z kolei czyni ją niewiarygodnie odporną na uszkodzenia. Ta zaleta tego surowca sprawia, że chętnie jest on wykorzystywany do wykonywania schodów. 

Schody kamienne od dawna cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na wytrzymałość materiału oraz niebanalny wygląd. Znajdują swoje zastosowanie zarówno w miejscach publicznych, jak również na prywatnych posesjach - swoją elegancją cieszą oczy użytkowników na zewnątrz, jak również wewnątrz budynków. Warto przyglądnąć się dokładniej na ten kamień i poznać możliwości jego wykorzystania.

Jak schody na zewnątrz, to tylko granitowe - płomieniowane

Schody płomieniowane, to zdecydowanie najlepsza opcja, jeśli chodzi o wejście z zewnątrz do budynku, ponieważ posiadają one strukturę chropowatą. Jak wiadomo, mamy cztery pory roku i w Polsce aura jest bardzo zmienna, więc w czasie, kiedy pada deszcz lub mamy zimę i pada śnieg lub zamarza woda po uprzednich roztopach, ta chropowatość na schodach niezwykle jest przydatna, żeby czasem nie "wywinąć orła", co mogłoby być bardzo bolesne. Także to rozwiązanie jest nad wyraz praktyczne i najlepiej sprawdza się na zewnątrz.

Schody z kamienia - oczywiście schody granitowe - polerowane

Wewnątrz budynków z kolei najkorzystniej jest zrobić schody polerowane. Tutaj oczywiście nie skupiamy się na odporności na warunki atmosferyczne, czy też na cechę antypoślizgową - zwracamy za to uwagę na piękno granitu, na głębię koloru, na zachwycający połysk, którym się charakteryzuje w tej postaci.

Polerowana powierzchnia jest bardzo gładka, przejrzysta i w połączeniu z wspaniałymi barwami powoduje, że potencjał wykorzystania granitu w tej formie jest ogromny. Świetnie się sprawdza zarówno w domach prywatnych (np. na klatce schodowej), jak również w budynkach użyteczności publicznej, komponując się idealnie z wystrojem budynku. 

Schody z granitu - ponadczasowy element wykończeniowy budynków

Jak wiemy trendy na świecie zmieniają się, moda przemija - czasem powraca... natomiast schody wykonane z granitu, są takim ponadczasowym elementem nieustannie docenianym, ze względu na swoją oryginalność, piękno i nadzwyczajność. Stopnie wykonane z granitu zmieniają całkowicie charakter danego budynku, zaczyna panować w nim zupełnie inna atmosfera, niż dotychczas.

Granit występuje w wielu kolorach, dlatego dopasowanie kolorystyki schodów do danego budynku, nie sprawia zbyt dużych problemów. Schody z granitu mogą być w różnych odcieniach brązu lub intensywnie czerwone, albo też o barwie szarej, czy też w kolorze bieli lub czerni... a nawet białoróżowe lub zielone. Tak więc zdecydowanie łatwo jest dobrać odpowiedni kolor granitu do budynku, gdzie ma zostać zastosowany.

Na przykład schody z kamienia w wybranych odcieniach brązu, będą świetnie się komponować na zewnątrz domu z zielenią roślin rosnących w ogrodzie, schody czarne lub białe, będą idealnie podkreślać styl i jakość hoteli oraz innych ekskluzywnych obiektów.

Czy schody z granitu wymagają impregnacji?

Co prawda schody kamienne są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia, aczkolwiek warto użyć specjalnego impregnatu, aby spełniały swoje zadanie o wiele dłużej. Impregnacja powoduje, że zamykają się pory tej skały - tworzy się na schodach powłoka, która sprawia, że woda nie wsiąka do wnętrza tego materiału, a co za tym idzie - brud również nie jest wchłaniany, przez co o wiele łatwiej jest utrzymać schody z kamienia w czystości. 

Kamień na schody schody powinien być zaimpregnowany zarówno wewnątrz, jak również na zewnątrz budynku, tak więc bez względu na to, czy schody z granitu są "płomieniowane", czy "polerowane" - warto je zaimpregnować, aby ułatwić sobie życie i przedłużyć trwałość tego materiału. W domu oczywiście jak to bywa - może coś się wylać na schody i jeśli nie będą one zabezpieczone impregnatem, to może być problem z usunięciem plam.

Na dworze z kolei nie zabezpieczony impregnatem granit, będzie wchłaniał wilgoć i w zimie mróz może uszkodzić takie schody. Poza tym aura jest różna, także tutaj również różne brudy wylądują na schodach noszone na podeszwach butów przez ludzi (zwłaszcza w deszczowych porach roku), dlatego impregnacja w pewnym sensie jest tutaj nieodzownym elementem stopni z tego surowca.

Warto zwrócić tutaj uwagę na to, jaki impregnat się kupuje - należy kupić wysokiej jakości impregnat typowo do granitu (nie oszczędzać na tym środku), ponieważ inne mogą spowodować, że ten kamień się odbarwi i nie będzie to wyglądało zbyt ładnie. Impregnacji schodów powinno się dokonywać systematycznie (raz w roku), a robi się to w bardzo prosty sposób - wystarczy oczyścić schody z kurzu/brudu i nanieść na nie równomierną warstwę środka do impregnacji, a później przetrzeć suchą szmatką.

Granit - twardy jak stal?

...no może nie jak stal, ale jak skała, którą fizycznie jest i ta skała zdecydowanie zasługuje na uznanie jeśli chodzi o trwałość. Od lat na rynku zasypywani jesteśmy wszechobecną tandetą - urządzeniami, materiałami, które kosztują sporo pieniędzy, a rozsypują się "po chwili".

Schody granitowe to coś, co potrafi wytrzymać sporo czasu i niekorzystnych warunków (czynniki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne itd.). Bez problemu, można je wykonać nawet w najbardziej ruchliwych miejscach, gdzie mnóstwo ludzi każdego dnia, będzie po nich chodzić, ponieważ są odporne na ścieranie, na zarysowania... a dodatkowo jak się je zaimpregnuje, to będą służyły przez wiele kolejnych lat.

Ważne cechy schodów z granitu

  • niesamowita długowieczna trwałość i odporność na uszkodzenia
  • elegancja (walory estetyczne)
  • łatwość dostosowania do wybranego budynku ze względu na różne barwy granitu
  • funkcjonalność (schody zewnętrzne z kamienia płomieniowane, wewnątrz budynku polerowane)
przewiń do góry do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl