Jak zamontować kamień elewacyjny

Jak zamontować kamień elewacyjny

Jak zamontować kamień elewacyjny

Kamień elewacyjny wykorzystywany jako materiał wykończeniowy do ścian, cieszy się nieustającym zainteresowaniem. Jego uniwersalność sprawia, że można stosować go nie tylko na elewacjach budynków, ale także w ich wnętrzach. Montaż nie jest trudny i powinien zmieścić się w możliwościach średnio doświadczonego majsterkowicza. Najważniejsza jest kolejność, w jakiej wykonuje się przy nim prace. W tym artykule dowiesz się, jak powinna wyglądać.

 Jak się przygotować ścianę montażu kamienia

Kupując naturalny kamień elewacyjny, warto pamiętać, żeby dokupić 10-15% zapasu. Dzięki temu zyskuje się pewność, że starczy go na wykonanie całości prac montażowych. Potrzebny będzie nie tylko on. Poza tym należy kupić też kilka innych preparatów. Poniżej zamieszczamy listę:

 1. Grunt uniwersalny do ścian
 2. Mrozoodporny klej do powierzchni kamiennych (najlepiej zaopatrzyć się bezpośrednio u producenta) lub klej dedykowany do gipsowych płytek
 3. Impregnat do kamienia lub powierzchni gipsowych
 4. Opcjonalnie fuga

Kolejnym nieodzownym elementem są narzędzia. Oto one:

 1. Folia ochronna do podłoża
 2. Kliny plastikowe
 3. Miara pozioma i listwa poziomująca
 4. Paca, najlepiej z zębami
 5. Piła lub szlifierka zaopatrzona w tarczę do kamienia
 6. Mocna, druciana albo ryżowa szczotka
 7. Rękawice ochronne
 8. Miękki ołówek

Jak przygotować kamień naturalny do montażu

Na początek należy rozłożyć folię ochronną, by nie ubrudzić podłogi. Ścianę, na którą kłaść będziemy kamień dekoracyjny lub wykonaną z gipsu odporną na uszkodzenia mechaniczne płytkę gipsową, najpierw dokładnie czyścimy. Należy pamiętać, żeby usunąć wszelkie ewentualne pozostałości po poprzednich farbach lub tapetach i odpylić powierzchnię. Do odpylenia możemy użyć zwykłego odkurzacza. Następnie należy dokładnie zagruntować powierzchnię. W przypadku powierzchni gipsowej trzeba to zrobić dwukrotnie. 

Grunt należy zostawić do wyschnięcia na 24 godziny. Po tym czasie można przytwierdzić listwę poziomującą. Przytwierdzenie jej bezpośrednio nad podłogą sprawi, że układane przez nas ozdobne rzędy, będą równe i symetryczne.

montaż kamienia elewacyjnego

Jak ułożyć kamień elewacyjny

Jeżeli używamy gipsowych imitacji kamienia elewacyjnego, to bardzo ważne jest, żeby na początku otworzyć wszystkie paczki, w których go zakupiliśmy. To konieczne, ponieważ kolorystyka poszczególnych partii różni się między sobą. Pozwala to uzyskać naturalny wygląd i zapobiega sytuacji, w której ścienna dekoracja jest w jednym miejscu ciemniejsza, a w innych zdecydowanie jaśniejsza. Dlatego właśnie należy wymieszać ze sobą płytki z różnych opakowań.

Układanie należy rozpocząć od dołu. Wszystkie płytki po kolei pozbawia się najpierw za pomocą szczotki gipsowego nalotu, który zbiera się po ich wewnętrznej stronie. Następnie przy użyciu pacy z zębami nakłada się na nie klej tak, żeby pokrył co najmniej 80% ich powierzchni. Przygotowaną w ten sposób płytkę można przytwierdzić do ściany, delikatnie poruszając nią w lewo i w prawo, żeby prawidłowo dopasowała się do sąsiedniego elementu. Po ułożeniu całego rzędu sprawdza się poziom. Jeżeli coś poszło nie tak i trzeba go skorygować, można to zrobić z użyciem plastikowych klinów. Usuwa się je po tym, jak klej wyschnie.

Płytki w narożnikach często trzeba przyciąć. Można w tym celu użyć piły do drewna, jeżeli pracujemy w pomieszczeniu i zależy nam na tym, bo go nie zapylić. Na zewnątrz lepiej jest użyć szlifierki kątowej z tarczą przystosowaną do cięcia kamienia dekoracyjnego.

Na koniec pracy

Zabrudzenia powstałe przypadkiem od kleju powinno się usuwać w miarę postępu prac. Po tym, jak ułożymy wszystkie płytki, trzeba odczekać czas, który podaje na opakowaniu producent. Zwykle trwa to od jednego dnia do maksymalnie dwóch tygodni. Dzięki pozostawieniu w tym czasie dekoracji, jest ona lepiej chroniona przed uszkodzeniami mechanicznymi i złymi warunkami pogodowymi. Po upływie tego czasu, ścianę można zaimpregnować. Są do tego przeznaczone specjalne środki w wygodnym aerozolu. Dzięki temu zabiegowi, nasza dekoracja zyska większą odporność na deszczówkę czy śnieg, a jej powierzchnia pozostanie estetyczna. 

Tak ozdobione ściany, zyskują niepowtarzalny charakter.

przewiń do góry do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl