Kamień naturalny w budownictwie

Kamień naturalny w budownictwie

Kamień naturalny w budownictwie

Materiałem, który cieszy się coraz większą popularnością, jest kamień naturalny. Jego podstawową zaletą jest uniwersalność, ale także ceniony jest za trwałość, estetykę i naturalność. Może być wykorzystany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku oraz co bardzo ważne jest przyjazny dla środowiska naturalne. W jaki sposób skorzystać z jego zalet? Kamień naturalny jest często wykorzystywany do budowy domów, czy aranżacji przestrzeni. Na rynku dostępny jest pod wieloma postaciami, dzięki czemu dalej wiele możliwości zastosowań, z którymi warto się zapoznać.

Kamień naturalny wykorzystywany w budownictwie

Materiałem często wykorzystywanym przy budowie budynków najwyższej jakości jest właśnie kamień. Sprawdza się ona zarówno przy budowie fundamentów, ale także różnego typu sklepień podsufitowych, dekoracyjnych cokołów, jak i samych murów. Jest to wprawdzie materiał o niejednolitej strukturze, jednak jest mocno związany i trwały. Stworzony jest z różnego typu minerałów, co jest zależne od tego, na jakim obszarze występuje. Rodzaje kamienia, które wykorzystywane są w budownictwie to: granit, piaskowiec, bazalt, marmur, trawertyn. Co jest charakterystyczne dla każdego z nich?

  • granit – to, co wyróżnia ten rodzaj kamienia duża popularność oraz przystępna cena, dlatego też jest najczęściej wykorzystywanym materiałem, z którego wykonuje się materiały budowlane oraz wykończeniowe;
  • piaskowiec – uznany za materiał luksusowy, zazwyczaj wykorzystuje się jako element dekoracyjny przy wykończeniach kominków i schodów;
  • marmur – jest bardzo efektywny, a jego atrakcyjność zwiększa fakt, że jest dostępny w wielu odcieniach, jest dość kosztowny; najczęściej wykorzystuje się go do produkcji blatów, płyt oraz parapetów;
  • bazalt – jest on pochodzenia wulkanicznego, ponieważ jest trwały oraz odporny na kwasy i ścieranie oprócz budownictwa wykorzystywany jest także w przemyśle, czy budowie dróg;
  • trawertyn – jest bardzo prosty w obróbce oraz bardzo dekoracyjny, to odmiana wapienia – miękki i stosunkowo elastyczny, ale bardzo trwały dlatego stosuje się go jako np. schody, parapety czy blaty; w przeszłości służył do budowy kolumn czy posągów, współcześnie wykorzystuje się go także do produkcji kostki brukowej.

Kamień wykorzystywany jest także jako elewacja, czy jako element architektury ogrodowej. Doskonale sprawdza się we wnętrzach i ogrodach urządzonych w stylu rustykalnym. Bardzo często wykorzystywany jest do budowy ogrodzeń, które mogą wytyczać obszar terenu prywatnego, jak i w celu wykonania efektownych murków. W ostatnim czasie ciekawym trendem jest wykorzystywanie marmuru przy budowie grilla.

Kamień jako materiał wykończeniowy

Kamień naturalny to materiał, który cieszy się coraz większym uznaniem wśród architektów wnętrz. Doceniają oni jego niebanalność, wytrzymałość i inne zalety, które pozwalają na wiele możliwości aranżacyjnych.

Zazwyczaj wykorzystywany jest jako posadzka, kamieni na ścianę, okładzin różnego typu itp. Idealnie sprawdza się jako wykończenie ścian zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Wprawdzie na rynku można znaleźć dużo tańsze, betonowe odpowiednik, jednak ściany wykonane z kamienia naturalnego są trwalsze i bardziej atrakcyjne.

Interesującym rozwiązaniem jest także zastosowanie kamienia w formie płyt, które z powodzeniem zastępują gres, glazurę czy terakotę. Może być zastosowany do zrobienia tarasów, czy schodów, wiele architektów wykorzystuje go do wykonania kominków, czy wykończenia łazienki. Przed podjęciem decyzji, jeśli nie korzysta się ze wsparcia specjalisty, dobrze jest sprawdzić, w jaki sposób dopasować kamień do danego wnętrza.

Czy warto zainwestować w podłogę z kamienia?

Kamień naturalny z powodzeniem może zastąpić panele czy gres. Jest to kosztowne rozwiązanie, które jednak zaspokoi oczekiwania i potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Jest elegancka i cechuje ją dobre właściwości cieplne – bez problemu dostosowuje się do pory roku, co oznacza, że powoli się nagrzewa, jak i bardzo wolno oddaje ciepło. Oznacza to, że w upalne dni daje ochłodę, a zima zapewnia przyjemne ciepło.

Tworzy podłogę, która jest trwała oraz łatwa w utrzymaniu czystości. Jest odporna na zniszczenia, czynniki atmosferyczne, jak i różne temperatury. Jest doskonały dla alergików odporny na wilgoć i wykazuje cechy ognioodporne. Podłogi, szczególnie te wykonane z marmuru są bardzo eleganckie i wytworne, ponieważ są jednak bardzo kosztowne, często zastępuje je bardziej popularny granit. Sprawdzają się jako materiał do zbudowania tarasu, chodników, ale również sprawdzają się w holach budynków użytkowych, łazienkach, a nawet salonach i kuchniach.

Kamień w ogrodzie-idealne rozwiązanie

Obserwując aranżacje różnych ogrodów, można zaobserwować, że bardzo często wykorzystywanym materiałem jest właśnie kamień naturalny. Wykonuje się z niego m.in.:

  • kamienne tarasy
  • ścieżki z kamienia
  • ogrodzenia
  • elewacje budynków.

Bardzo często stosuje się go również jako wykończenie różnych powierzchni. Jednym z najczęściej stosowanych kamieni na posesjach jest grys. Ma on formę drobnych kamyków dostępnych w różnych wielkościach, stosuje się go przede wszystkim przy budowie dróg, jako warstwy ścieralne, wyrównywacze czy łączne. Jednak coraz bardziej doceniane są również jego wartości dekoracyjne, które poprawiają wizerunek skalniaków, czy ścieżek. Najbardziej popularny jest biały grys z marmuru, jednak równie efektownie prezentuje się grys granitowy w odcieniach szarości, czy bazaltowy. 

W ogrodzie wykorzystuje się również żwir będący skałą okruchową o naturalnym pochodzeniu. Gwarantuje i poprawia komfort chodzenia i dobrze pasuje do grysu. Jest dostępny w kolorze kwarcytu, czy kremowym, ale także wielokolorowy, doskonale uzupełniający aranżacje. Idealnie w ogrodzie sprawdzają się obłe kamienie tzw. otoczaki. Swój kształt zawdzięczają wodnemu transportowi. Ten pozyskiwany w sposób naturalny jest bardzo drogi, dlatego dostępne są również na rynku otoczaki produkowane w sposób mechaniczny. Doskonale sprawdzają się jako elementy rabat, czy oczek wodnych, jak również fragmenty ogrodowych budowli.

przewiń do góry do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl