Płytki Marmurowe - jakie wybrać do domu

Płytki Marmurowe - jakie wybrać do domu

Płytki marmurowe w domu – jakie wybrać

Zalety płytek marmurowych

Marmurowe wnętrza kojarzą nam się z szykiem oraz elegancją. I nie bez powodu; kamień ten znany jest ludziom już od czasów starożytnych. Przez większość stuleci jak i obecnie traktowany jako kamień ekskluzywny (być może sławę taką zyskał dzięki częstemu wykorzystywaniu jako wykończenie pałaców, dworków, czy kościołów).

Płytki marmurowe idealnie odnajdują się jako materiał używany do wykończenia wnętrz naszych domów. Marmur dostępny jest w wielu kolorach oraz wzorach – zaspokoi więc nawet najbardziej wymagającego klienta. Występuje w odcieniach: od czystej bieli klasycznej lub kremowej (np. barwa kości słoniowej), żółcieni, pomarańczach, przechodząc do czerwieni, zieleni, aż w końcu do szarości i pełnej, matowej czerni. Co do samego wzoru, tutaj również mamy możliwość wyboru; możemy pokusić się o różne odcienie, desenie, bąble, delikatne przebarwienia, ale również o prawie niewidoczny jednolity charakter kamienia. Najbardziej charakterystyczne są bardzo wyraziste użylenia ciemniejszego koloru.

Płytki marmurowe idealnie odnajdują się jako materiał używany do wykończenia wnętrz naszych domów.

Płytki z marmuru – powstawanie

Sam marmur jest skałą metamorficzną i powstaje we wnętrzu Ziemi. Skały wapienne lub dolomity przeobrażają się pod wpływem ciśnienia oraz wysokiej temperatury. Można kolokwialnie powiedzieć, że pod tym względem marmur jest kamieniem nowej generacji. Wapień osadowy wystawiony na wysokie ciśnienie wytworzone przez ruchy tektoniczne – proces ten nazywany potocznie metamorfozą, podczas którego krystalizują się minerały, pozwala nam cieszyć się, np. marmurem i jego wszechstronną użytecznością architektoniczną. Co ciekawe, rekrystalizacji podlegają również m. in. fragmenty muszli; dzięki temu otrzymujemy produkt o tak zróżnicowanej strukturze.

Na szczęście marmur, w porównaniu do skały z której jest pozyskiwany, jest mniej porowaty, co sprawia, że poddaje się polerowaniu i innym obróbkom. Dlaczego marmur, który poniekąd uczestniczy w tych samych procesach, co wapień jest od niego szlachetniejszy? W pewnym sensie chodzi właśnie o stopień polerowania. Marmur różni się od wapienia przede wszystkim tym, że jako skała metamorficzna, nie ma żadnych śladów pierwotnej struktury (skamieliny przekształcane są w kryształy kalcytu). Przekrój płyty marmurowej ukaże nam jednolitą strukturę ziarnistą, która przypomina cukier, podczas gdy wapień wykaże pozostałości osadu pierwotnego.

Płytki z marmuru – właściwości

Jeśli chodzi o charakterystykę tego kamienia naturalnego - płytki marmurowe i ich wykorzystanie we wnętrzach cechuje pewna ambiwalencja. Z jednej strony wykazują dużą trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ sam kamień jest bardzo wytrzymały. Z drugiej zaś strony, jeśli zapomnimy o odpowiedniej impregnacji, narazimy go na odbarwienia, czy zniekształcenia.

Na pewno tym, czym odznacza się marmur na tle innych kamieni dekoracyjnych jest jego miękkość. Skała sama w sobie jest miękka w dotyku. Co więcej, doskonale przewodzi ciepło (dlatego często wykorzystywana jest do wykonania posadzek z ogrzewaniem podłogowym). Marmur, w przeciwieństwie do granitu szybciej chłonie wilgoć; odpowiednio niezabezpieczony będzie narażony na odkształcenia. Jeśli tylko zadbamy o odpowiednią pielęgnacje naszych płytek marmurowych, nie musimy obawiać się zniszczeń mechanicznych, czy plam. Porowatość oraz chłonność to duża zaleta jeśli chodzi o użytkowanie marmuru jako płytek podłogowych.

Płytki marmurowe we wnętrzu

Płytki marmurowe podłogowe to materiał pojawiający się nieustannie w projektach uznanych architektów. Dzięki różnorodności wzorów umożliwia nieograniczone sposoby aranżacji. Niezbyt trudny w obróbce naturalny kamień, który możemy stosować w wielu miejscach naszego domu. Prześledźmy kilka przykładów.

Dużym polem do popisu dla tego wspaniałego materiału jest przestrzeń łazienki ( płytki marmurowe do łazienki ). Nie ma znaczenia, czy płytki ułożymy na podłodze, kabinie prysznicowej, czy ścianie. Wszędzie spełnią swoją rolę. Uniwersalne piękno, sterylność oraz klasa sama w sobie. Jeśli tylko odpowiednio je zamontujemy, zakonserwujemy - zagwarantują naszej łazience unikalny wygląd przez dziesiątki lat. Jasny marmur rozświetli łazienki małe i ciemne (optycznie powiększy wnętrze, nadając mu przy okazji elegancji). Natomiast ciemne marmury (w naszej ofercie znajdą Państwo ciekawe propozycje, np. marmur emperador dark, albo wyjątkowy, polerowany marmur nero marquina w kolorze głębokiej czerni)

idealnie sprawdzą się w dużych, dobrze oświetlonych przestrzeniach łazienkowych.

Kolejnym miejscem, w którym marmur sprawdzi się wyśmienicie jest korytarz, czy przedpokój. Pierwsze wrażenie jest zazwyczaj najważniejsze, więc witając gości już zapowiemy im, że oto wchodzą do domu pełnego dobrego smaku i wyszukanego gustu. Pamiętajmy, że odpowiednio pielęgnowane płytki marmurowe będą odporne na intensywną eksploatację. Nie musimy się więc obawiać wieloletniego przechodzenia po podłodze pokrytej tymże materiałem. W swojej ofercie posiadamy piękne, kremowe pytki marmuru szczotkowanego. Dzięki tego rodzaju obróbce podłoga nabierze właściwości antypoślizgowych.

Kuchnia i jadalnia, tutaj szczególnie polecamy marmur nie tylko przez wzgląd na jego walory estetyczne, ale również trwałość. Jeśli pielęgnując przestrzeń blatu kuchennego nie zapomnimy o używaniu wyłącznie środków z neutralnym pH, długo będziemy mogli cieszyć się pięknym wyglądem prestiżowych płytek. Decydując się na wyłożenie podłogi, bądź ścian płytkami marmurowymi, w naszej ofercie znajdą państwo dla przykładu - płytki atlantic grey, które dzięki swoim srebrzystościom oraz szarościom nadadzą ciepła i elegancji przestrzeni kuchennej.

 

I wreszcie – wszelkie przestrzenie salonowe, gdzie doskonale sprawdzą się płytki marmurowe Sklep, który mogą państwo odwiedzić na naszej stronie oferuje kilka egzemplarzy, które nadadzą się idealnie. Tutaj przede wszystkim podłoga (proszę zwrócić uwagę np. na płytkicrema marfil), która ma wpływ na wygląd całego mieszkania. Salon jest głównym miejscem każdego domu; powinien być reprezentacyjny i charakterystyczny. Wykończenie tego pomieszczenia płytkami z naturalnego kamienia będzie od nas wymagało przede wszystkim przemyślanego doboru kolorów, aby nie przesadzić np. z odcieniem okładzin marmurowych na kominku, czy wykończeniu parapetów wewnętrznych.

Płytki marmurowe – gwarancja jakości

Podsumowując, płytki marmurowe są prawdopodobnie najbardziej cenionym wyborem materiału do wykończenia wnętrz. Gwarancja jakości, a co za tym idzie – trwałość i możliwość użytkowania latami bez narażenia się na konieczność wymiany podłogi, czy okładziny ściennej po kilku latach. Oczywiście nie możemy zapomnieć o walorach estetycznych. Różnorodny, szlachetny i elegancki – zachwyci nie tylko gości, bo dom to nie t przestrzeń, którą możemy się jedynie chwalić. Dom to przede wszystkim ostoja, spokojne i najbardziej prywatne miejsce, w którym spędzamy największą ilość czasu. Dom odzwierciedla również charakter oraz osobowość jego mieszkańców. Jeśli chodzi o marmur, każdy, nawet najbardziej wyszukany klient, na pewno dobierze coś, co zadowoli go nie tylko pod względem użyteczności, ale przede wszystkim piękna kamienia naturalnego samego w sobie. Marmur to brak jakichkolwiek granic – jedynym zawężeniem pola projektowego są nasze preferencje oraz granice wyobraźni.

przewiń do góry do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl