Płytki granitowe – impregnacja kamienia naturalnego

Płytki granitowe – impregnacja kamienia naturalnego

Płytki granitowe – impregnacja kamienia naturalnego

Płytki granitowe - dlaczego warto zaimpregnować ?

Płytki granitowe to trwałe i wysoce estetyczne tworzywo. Niemniej jednak by mogły służyć przez kolejne lata, należy je wcześniej zaimpregnować. Dowiedz się, na czym polega impregnacja granitu i jakie ma zalety.

Płyty granitowe - poznaj zalety impregnacji

Cechą granitu oraz pozostałych kamieni naturalnych jest ich wysoka nasiąkliwość. Czasami wystarczy, że blat kuchenny, schody czy parapet zostaną polane sokiem, tłuszczem lub jedną z substancji barwiących, by po chwili na powierzchni pojawiła się brzydka, gęsta i niełatwa do usunięcia plama.

Zazwyczaj ma to miejsce w kuchni, gdzie przygotowywane są potrawy. Aby zabezpieczyć płytki granitowe, warto je wcześniej zaimpregnować. Dzięki temu na danej powierzchni powstanie specjalna warstwa ochronna, przez którą nie przedostanie się szkodliwa substancja. Co więcej, po impregnacji blat, schody lub parapet będzie można znaczenie szybciej i łatwiej umyć – nie będą już bowiem wchłaniać wilgoci.

Kamienia naturalny -  czym kierować się przy wyborze impregnatów ?

Ilość produktów służących do impregnacji może nieco przytłoczyć kogoś, kto po raz pierwszy decyduje się na zakup jednego z nich. Preparat warto dobrać pod kątem danej powierzchni. Jeżeli decyduje się zaimpregnować płytki granitowe znajdujące się w kuchni, należy wybrać preparat, który nie będzie miał szkodliwego wpływu np. na żywność. Warto poprosić o pomoc specjalistę i poinformować go, jaki rodzaj powierzchni chcemy zabezpieczyć. Raczej nie wskazany jest zakup najtańszych impregnatów, dostępnych np. w dużych hipermarketach. Można bowiem trafić na szkodliwy produkt, który być może odbarwi płytki granitowe.

Jeżeli zależy nam nie tylko na ochronie blatu lub schodów, to dobrym wyborem będzie impregnat oferujący „efekt mokrego kamienia”. Sprawi on, że powierzchnia będzie miała żywy kolor i będzie wyglądała, jakby była mokra. Co do samego procesu impregnacji, to zazwyczaj wykonuje się go cyklicznie np. raz na rok.

Płytki granitowe - jak zaimpregnować ?

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać jeszcze przed położeniem impregnatu, jest dokładne wyczyszczenie danej powierzchni. Należy zadbać, by była czysta, sucha i nie zawierała ani grama tłuszczu. Na tak przygotowane płytki z kamienia naturalnego należy równomiernie i powoli nałożyć impregnat. W tym celu można użyć np. pędzelka, wałka lub gąbki. Gdy preparat znajdzie się na powierzchni, drugą szmatką należy go wytrzeć, by nie zaschnął.

Impregnat tworzy powłokę hydrfobową, dzięki której woda szybciej spływa z płytek granitowych. Dzięki niej wilgoć nie rozprzestrzenia się na tworzywie.

Co jeszcze warto wiedzieć o impregnacji płytek granitowych?

Impregnację stosuje się do różnych powierzchni granitu. Można ją przeprowadzić jednakowo w sytuacji, gdy płytki granitowe mają fakturę polerowaną ( płytki granitowe polerowane ), płomieniowaną czy szlifowaną. Cały proces zamyka pory kamienia i uwydatnia jego fakturę.

Należy pamiętać o tym że nie tylko granit ale każdy kamień naturalny wymaga okresowej impregnacji. W ofercie naszego sklepu internetowego, znajdą Państwo impregnaty do każdego rodzaju kamienia naturalnego.

Zapraszamy – IMPREGNATY DO KAMIENIA

przewiń do góry do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl