Pytania i odpowiedzi
Rozpisanie pojęć
Rodzaje powierzchni
Szlifowana
Powierzchnia jednolicie wyrównana, matowa. To wieloetapowy proces polegający na umiejętnym szlifowaniu kamienia surowego.
Posiada dobre właściwości antypoślizgowe. Jest wykończeniem pośrednim pomiędzy wykończeniem polerowanym a płomieniowanym.
Polerowana
Powierzchnia idealnie gładka z lustrzanym połyskiem. Dopiero takie wykończenie pokazuje właściwą kolorystykę kamienia, uwydatniając cechy zdobnicze i strukturę wewnętrzną. Często mówi się ze takie wykończenie daje efekt „mokrego kamienia” ponieważ surowy kamień tylko po zmoczeniu ukazuje swe rzeczywiste piękno i połyskuje w słońcu.
Powierzchnię polerowaną uzyskuje się jako kolejne stadium szlifowania płyty surowej pastami polerskimi.
Kamień polerowany jest kamieniem śliskim i podatnym na zarysowania. Należy unikać stosowania na posadzkach zewnętrznych, oraz pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji.
Płomieniowany
Inna nazwa powierzchni płomieniowanej to powierzchnia palona. Charakteryzuje się chropowatością, oraz ostrą fakturą. Powstaje poprzez opalanie palnikami płyty surowej kamienia. Temperatura płomienia może wynosić od 1280-1360 st C. Wytworzone przez różnicę temperatur naprężenia niszczą strukturę kamienia i jego nagrzana powierzchnia łuszczy się do głębokości 2-3mm. Metody tej nie można stosować do skał węglanowych ( wapień, dolomit, marmur ), w których pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do zmian chemicznych.
Powierzchnia płomieniowana posiada doskonałe właściwości antypoślizgowe, świetnie nadaje się na posadzki zewnętrzne o dużym natężeniu ruchu.
Granit
Powszechnie występująca kwaśna skała magmowa. Posiada jasno krystaliczną zbitą strukturę. Zbudowana głównie z kwarcu, skaleni, plagioklazów oraz rytolu. Powstaje w skutek powolnego zastygania magmy głęboko w skorupie ziemskiej. W naturze występuje w różnych kolorach i odcieniach. Cechuje go wysoka twardość i odporność na ścieranie. Ma szerokie zastosowanie w sztuce oraz budownictwie. Szczególnie cenione są jego walory estetyczne w sektorze wykończeniowym. Materiałem tym w formie płyt granitowych okłada się budynki oraz wykłada posadzki. W przeciwieństwie do marmuru jest odporny na opady kwaśnych deszczy, zanieczyszczenia oraz negatywne warunki atmosferyczne. Doskonale nadaje się na blaty kuchenne, posadzki oraz schody.
– zwięzły i łatwy do polerowania kamień naturalny, używany w dekoratorstwie i budownictwie, składający się głównie z minerałów o twardości między 5 a 7 według skali Mohsa, takich jak kwarc i skaleń. Do grupy tej należą np. takie skały jak granit opisany w definicji naukowej oraz inne skały plutoniczne, skały wulkaniczne o strukturze porfirowej, skały metamorficzne o składzie mineralnym podobnym do granitoidów, czyli gnejsy, a ponadto w niektórych regionach Europy — wapienie.