Jak powstają płytki wapienne?
Produkty dekoracyjne na bazie kamienia wapiennego, zwykle nazywanego po prostu wapieniem, posiadają szerokie zastosowanie w budownictwie i dekoracji wnętrz. Warto wspomnieć, że jeszcze w średniowieczu wzniesiono z niego wiele zamków na południu Polski, czy wykorzystano jako materiał do stworzenia dekoracji np. w formie maszkaronów na krakowskim rynku. Wyraźnie widać więc, że kamień wapienny, ze względu na swoje powszechne występowanie w naturze, był materiałem popularnym już od bardzo dawna. Spoglądając na wapień od strony chemicznej, to jest on zbudowany głównie z kalcytu, czyli węglanu wapnia (CaCO3) wraz z domieszką innych minerałów, które determinują cechy danego złoża i powstałych z niego produktów finalnych. Niezależnie jednak od miejsca pochodzenia materiału wszystkie elementy wykonane z wapienia posiadają bardzo ciekawą fakturę, dużą trwałość, a jedynym zagrożeniem w dłuższej perspektywie czasu jest woda. Ze względu na wspomniane właściwości wydobycie wapienia odbywa się w specjalnych kamieniołomach a następnie bloki są cięte na mniejsze z zastosowaniem profesjonalnych ostrzy lub urządzeń korzystających z wody pod ciśnieniem. Tak właśnie powstają płytki wapienne, które zdobywają coraz większą popularność.
Dekoracyjne płytki wapienne na ścianę
Wapień, a w zasadzie płytki wapienne, wykonane z niego, mogą stanowić element dekoracyjny przy nowoczesnych aranżacjach. Wapienna okładzina ścienna prezentuje się nie tylko bardzo okazale, ale też jest bardzo trwała. Dodatkową, istotną zaletą stosowania płytek ściennych z wapienia jest również bogata gama dostępnych kolorów i faktur. Należy jednak pamiętać, że wszystkie płytki wykonane z kamienia naturalnego mogą z czasem ulec nieznacznemu przebarwieniu, co jest naturalnym procesem i nie wpływa na ich walory dekoracyjne czy użytkowe. Warto również nadmienić, że wapień w miejscach narażonych na duże zawilgocenie lub częsty kontakt z wodą powinien zostać zaimpregnowany. Szczególnie mocno jest to zalecane w przypadku płytek zewnętrznych, które nie zostały zabezpieczone przez producenta. Jedna impregnacja wystarcza zwykle na kilka lat, nie jest to więc czynność uciążliwa czy kosztowna i jako taka nie powinna mieć decydującego znaczenia przy wyborze materiałów okładzinowych.
Ozdobne płytki wapienne wewnętrzne
Ozdobne płytki z wapienia mogą również być stosowane jako ozdobna okładzina w pomieszczeniach zamkniętych, czyli wewnątrz na przykład naszego mieszkania. Również i w tej roli sprawdzają się one bardzo dobrze. Kamień naturalny sprawia bowiem, że wykończona nim powierzchnia nadaje wnętrzom niepowtarzalny, jak i prestiżowy charakter. Decydując się na przyozdobienie w czasie remontu danej powierzchni wewnętrznymi płytkami wapiennymi, warto pamiętać, że materiał ten może potencjalnie wchodzić w reakcje chemiczne z kwasami. Dlatego nie powinno się korzystać do czyszczenia ewentualnych zabrudzeń z popularnych, uniwersalnych środków czyszczących, gdyż mogą one zawierać w swoim składzie kwasy lub roztwory soli. Pamiętając o tych podstawowych zasadach, wapienne elementy wykończeniowe będą klimatycznymi i trwałymi elementami całej zastosowanej aranżacji.
Płytki wapienne, cena i jakość
Cena i jakość płytki kamiennej są często ze sobą ściśle powiązane. Zazwyczaj koszty zakupu jednego opakowania wahają się od kilkudziesięciu złotych, w ofertach bardziej ekonomicznych, do nawet kilkuset lub więcej złotych za produkty klasy premium. Wapień jest bowiem surowcem naturalnym, jego podaż jest ograniczona i najatrakcyjniejsze, najtrwalsze lub po prostu pochodzące z odległych geograficznie regionów płytki kamienne muszą być nieco droższe od tych wytworzonych lokalnie. Szczęśliwie dla konsumentów wapień jest popularnym surowcem i dzięki temu oferta rynkowa jest na tyle szeroka, że zarówno osoby szukające rozwiązań klasy ekonomicznej, zrównoważonej czy premium znajdą w asortymencie naszego sklepu internetowego produkty spełniające ich oczekiwania.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą na płytki wapienne