Jaki kamień wybrać do wnętrza

Jaki kamień wybrać do wnętrza

Jaki kamień wybrać do wnętrza

W wielu mieszkaniach jako dekoracja służy kamień. Poszczególne jego rodzaje różnią się kolorem lub formą, z tego względu może nadać wnętrzu zarówno elegancji jak i minimalizmu.

Zastosowanie kamienia we wnętrzu

Kamień, jako element wykończeniowy świetnie sprawdza się jako wykończenie następujących elementów:

  • ścian,
  • posadzek,
  • blatów w łazience i kuchni, 
  • mebli łazienkowych,
  • kominka,
  • dekoracyjnych salonu, sypialni lub werandy.

Aby zmienić efekt wystroju wnętrza, wystarczy zmienić rodzaj lub kolor kamienia. Zastosowany w nadmiarze spowoduje, że wnętrze będzie sprawiać wrażenie chłodnego, niezbyt przyjaznego dla użytkowników. Najlepiej stosować go oszczędnie, gdyż wtedy posłuży tylko jako uzupełnienie i nie zdominuje głównych elementów dekoracji.

Wystarczy, że kamień posłuży za ozdobę tylko jednej ściany. To dobry pomysł na wyeksponowanie takich elementów, jak miejsce do wypoczynku, galeria zdjęć bądź obrazy.

Kamień wewnętrzny

Wybór kamienia do wnętrz

Do ozdobienia wnętrza nadają się te skały, które posiadają twardość większą niż 2 w skali Mohsa. Te, które charakteryzują się mniejszą twardością, są wzmacniane różnymi klejami bądź szpachlami. Aby zwiększyć trwałość takiego materiału, należy go odpowiednio zaimpregnować.

Kamieniem, który cechuje się największą wytrzymałością jest granit. Służy on zarówno do wykończenia wnętrza, jak i na zewnątrz budynku. Najczęściej można go spotkać jako element posadzek. To z niego robione są parapety, blaty i schody. Czasami stosuje się go do wykonania lub obudowania mebli łazienkowych, w szczególności umywalek i wanien.

W łazienkach i sypialniach bardzo często spotyka się trawertyny i onyksy. Aby nadać danemu pomieszczeniu wysoki stopień elegancji i wytworności, na posadzki i kominki stosuje się marmur.

Jak już wspomniano, każdy kamień jest dostępny na rynku w najróżniejszych formach, wymiarach, kolorach czy grubościach. Są one dostępne w takich formach, jak mozaiki, cienkie płytki kamienne do wnętrz, czy grube blaty. Różnorodność materiałów powoduje, że każdy użytkownik znajdzie odpowiedni dla swoich potrzeb. Oprócz tego, istnieją połączenia wielu skał, do których dodane jest naturalne kruszywo. Znajdują się również ciekawe imitacje kamieni. Dzięki temu wdrożyć można dowolny projekt aranżacyjny i wybrać do tego właściwe skały. Wybór jej rodzaju determinuje styl, poczucie estetyki i upodobania użytkownika.

Kamienie odpowiednie do danego wnętrza

Kamień znajduje zastosowanie praktycznie w każdym domu, jednak najczęściej przydaje się w czterech poniższych sytuacjach. Gdy salon urządzony jest w stylu klasycznym, bardzo dobrym jego dopełnieniem będzie marmur. Z niego można stworzyć posadzkę oraz rzeźby, podesty czy kolumny. Wykonuje się z niego obudowę kominka. Do wykonania podłogi posłuży mozaika.

Do ozdobienia pokoju dziennego lub salonu zastosowanie znajdą okładziny charakteryzujące się nieregularnymi kształtami. Odpowiednio oświetlona kamienna ściana nada fantastycznego efektu. W takiej sytuacji należy wykorzystać kamienie łupane oraz płyty, na których kamień został wyraźnie zaznaczony.

Wciąż bardzo popularny w polskich domach jest styl rustykalny. W takich miejscach dominują kamienne posadzki, które nadają wnętrzu naturalności. Jednak warto pamiętać, że pomieszczenie może wydawać się surowe i chłodne.

Do wykończenia kuchni i łazienki używane są kamienne, odpowiednio wyprofilowane blaty. Gdy użytkownik pragnie wprowadzić elementy minimalizmu do wnętrza, może zastosować te skały, które charakteryzują się nieregularnymi, łamanymi kształtami, co nada pomieszczeniu surowości.

przewiń do góry do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl