Jaki klej do kamienia naturalnego wybrać?

Jaki klej do kamienia naturalnego wybrać?

Na rynku nie brakuje specjalistycznych klejów. Środki te dedykowane są do różnych płytek, nie można więc stosować jednego do wszystkich dostępnych rodzajów. W przypadku takiego postępowania, efekt końcowy będzie znacznie gorszy od spodziewanego i konieczne będzie ponowne klejenie. Zasada odnosi się zarówno do preparatów do użytku wewnętrznego, jak i do tych, których używa się do elewacji. Płytki z kamienia naturalnego wymagają odpowiednio dostosowanego elastycznego kleju o dużej sile wiązania, w którego składzie nie może zabraknąć dodatku, jakim jest białego cementu.

Dobór zaprawy do płytek

Część kamiennych płytek jest wrażliwych na przebarwienia. Użycie do nich klasycznej cementowej zaprawy, prawie na pewno spowoduje brzydkie zmiany koloru, szczególnie w przypadku kafli z marmuru i różnych rodzajów wapieni. W standardowych spoiwach do płytek znajduje się woda, która wraz z upływem czasu może przeniknąć na wierzch dekoracji razem z cementowym pyłem i niekorzystnie wpłynąć na jej estetykę . To właśnie dlatego w klejach przeznaczonych do kamienia naturalnego, znajduje się biały cement. Jest on neutralny i nie powinien w żaden sposób wpłynąć na efekt końcowy, pomagając zachować wybrany kolor płytki. Problem ten nie dotyczy skał ciemnych i porowatych, takich jak granity, ciemniejsze marmury lub piaskowce. W ich przypadku dobrze sprawdzi się zwyczajna zaprawa.

Odpowiednie parametry dobrego kleju

Dobry klej powinien mieć odpowiednie parametry, takie jak chociażby wysoka siła wiązania. Dzięki niej nawet najcięższe płytki będą trwale przytwierdzone do podłoża. Ważną cechą, szczególnie jeżeli układamy kamień na zewnątrz, jest też elastyczność spoiwa i jego odporność na zmienne warunki atmosferyczne.

Rzetelne przygotowanie podłoża

Drugim, po doborze najlepszego kleju czynnikiem, który wpływa na trwałość dekoracji, jest rzetelne przygotowanie podłoża. Zazwyczaj spotyka się takie, które nawet jeżeli nieznacznie, to jednak pyli. W takim wypadku, absolutnie niezbędne jest jego zagruntowanie. Jeżeli po tym zabiegu powierzchnia nadal kruszy się lub łuszczy, może okazać się, że trzeba skuć sprawiającą problemy, wierzchnią warstwę. Jeżeli pracę wykonujemy wewnątrz budynku, równie ważne jest pozbycie się wszelkiego rodzaju tapet i innych pokryć, a następnie dokładne zagruntowanie pomieszczenia.

Zalecenia producenta

Kolejnym punktem na liście czynności do wykonania, jest przyszykowanie kleju zgodnie z tym, co na opakowaniu zalecił producent. Zaprawa może być jedno lub dwuskładnikowa. Do jej wymieszania najlepiej jest użyć mieszadła przystosowanego do wiertarki, ponieważ preparaty do kamienia wymagają mniejszych ilości wody niż te standardowe lub dedykowane do innych materiałów. Spowodowane jest to, tak jak dodatek białego cementu, wysoką przesiąkliwością bardziej porowatych typów kamienia.

Użycie zębatej pacy

Nakładanie kleju na podłoże wymaga użycia zębatej pacy. Ważne, żeby wysokość zębów dobrać do tego, jak dużych płytek używamy. Sam proces klejenia jest dosyć podobny jak w przypadku innych rodzajów kafli ceramicznych. Tak jak i w ich wypadku, najlepiej jest posiłkować się poziomicą w przypadku powierzchni pionowych, a do posadzek i ścian używać krzyżyków dystansowych.

Fugowanie na podsumowanie

Pamiętaj, że przed fugowaniem krzyżyki należy usunąć - oczywiście tylko wtedy, jeżeli fuga jest niezbędna do ukończenia prac przy kamiennej podłodze czy kominku.

przewiń do góry do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl